Otwarcie wystawy poplenerowej: „ APETYT NA SZTUKĘ LINIA I OKOLICE W MALARSTWIE – OGÓŁNOPOLSKI PLENER MALARSKI 2018”

28 września w Gminnym Domu Kultury w Lini odbyło się podsumowanie pleneru malarskiego oraz otwarcie wystawy poplenerowej. Sam plener odbył się w Strzepczu na przełomie czerwca i lipca br. W plenerze uczestniczyli mieszkańcy powiatu wejherowskiego i goście z różnych zakątków Polski oraz uzdolnione dzieci z terenu gminy Linia, które pod fachowym okiem malarzy rozwijały swe zdolności i pasje malarskie.

Wszystkich przybyłych malarzy i gości powitał dyrektor GDK Jan Trofimowicz. W gronie obecnych byli Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht, wraz z Z-cę Astridą Kaczyńską, Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer, Sekretarz Gminy Linia Mirosława Kuberna, radni gminy Linia. Wyraził wdzięczność artystom za piękne obrazy, które nieco odsłaniają wrażliwość malarzy, którzy innym okiem spoglądają na otaczającą rzeczywistość. Następnie wystawę otworzyła wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht. Wyraziła także uznanie wszystkim malarzom, którzy stworzyli piękne dzieła. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg pleneru podziękowała Głowna inicjatorka wydarzenia Zofia Botulińska ze Stowarzyszenia Pro Bono z Luzina. Pani Wójt wraz z Panią Zofią przekazali malarzom i licznie zgromadzonej publiczności foldery – mini książeczki, w których przedstawiono dzieła, które powstały podczas pleneru.

Dyrektor GDK wraz z panią wójt oraz Henrykiem Kulawczukiem wręczyli dyplomy i róże dziewczętom z terenu gminy, które pod fachowym okiem rozpoczynają swą przygodę z malarstwem. Pani wójt wręczyła także podziękowania i upominki Zofii Botulińskiej, Teresie Ellwart ze Strzepcza oraz Henrykowi Kulawczukowi za pomoc w integracji grupy malarskiej oraz w przygotowaniu wernisażu. Jan Trofimowicz wręczył także jeden z obrazów – kościół w Smażynie, księdzu Proboszczowi tamtejszej parafii Janowi Borkowskiemu. Ksiądz w szeregach „Solidarności” walczył z reżimem komunistycznym o wolną Polskę. Tym bardziej w roku obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości taki upominek będzie miłą pamiątką. Ksiądz wyraził podziękowanie za wyróżnienie i upominek. Mówił także, że niebawem po ponad 30 latach posługi i probostwa w Smażynie będzie przechodził na emeryturę i obraz najdzie się w uznanym miejscu nowego mieszkania. Wraz z księdzem kanonikiem  Janem w wernisażu uczestniczyli księża: Wojciech Senger w Lini oraz Andrzej Kmiecik i Rafał Grot ze Strzepcza.

Dla przybyłych na wernisaż wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kaszëbskô Rodzëzna, który przy licznej kapeli zaprezentował piękne układy tańców kaszubskich. Na zakończenie był słodki poczęstunek i lampka wina dla malarzy i gości. Henryk Kulawczuk zapewnił oprawę muzyczną przy melodiach „sprzed lat”. Artyści malarze długo delektowali się sztuką racząc się gorącą kawą
i herbatą….