przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Mapa strony
Polski | English

Górne menu:



Boczne menu


Gmina Linia

CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA

Gmina  Linia  znajduje  się  około  35  km  na  południowy  zachód   od   Wejherowa  i  około 18 km na południowy wschód od Lęborka w woj. pomorskim. Jej południowa granica wcina się w północno-zachodnią część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Posiada kilka pięknych jezior w nietypowej rynnie polodowcowej, zaś Jeziora Potęgowskie stanowią główny zbiornik wodny tego obszaru.   

Pozostałe Jeziora to Morzyc, Miłoszewskie, Strzepcz, Lewinko i liczne jeziora występujące w Niepoczołowicach.

Obfitość i rozmaitość ryb w niezanieczyszczonych wodach tych jezior zadowoli niejednego wędkarza czy turystę. Amatorzy pstrąga również na naszym terenie znajdą miejsce dla siebie, gdyż przez środek gminy przepływa rzeka Łeba. Rzeźba terenu jak i budowa geologiczna obrzeża jezior, czy rzeki Łeby stanowią o niezwykle malowniczym, a także urokliwym dziele natury. Bogate w zwierzynę i runo leśne rozciągające się przestrzenie lasów z widokowym wzniesieniem „SZCZELINA LECHICKA", także stanowią o ekologicznej enklawie, której urozmaicony relief, woda, czyste powietrze i sama przyroda zapraszają tu na wypoczynek stacjonarny lub turystyczno-krajoznawczy, do którego zachęcają ciekawe trasy spacerów lub rowerowych wypadów. Kolejny punkt widokowy położony jest w Miłoszewie, z którego rozciąga się panorama na dolinę rzeki Łeba i J. Miłoszewskie. Dobrze rozwinięta sieć dróg o niskim obciążeniu ruchem samochodowym, stwarza dogodne warunki do turystyki rowerowej. Ponadto akweny czystych wód, jezior i  rzeki  Łeby z uroczym widokiem Zielonego Dworu w pradolinie jej koryta zachęcają do wędkarskiego sportu oraz urządzania spływów kajakowych dających wiele atrakcyjnych przeżyć. Gmina Linia jest jedną z najbardziej malowniczych gmin na Kaszubach o dużych walorach turystycznych i możliwościach rozwoju agroturystyki. Z historycznych przekazów dziejów ziemi lińskiej i przeprowadzonych badań przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku  w  latach  pięćdziesiątych  wynika, że tereny te były zasiedlone już w okresie 1200-125 p.n.e. Potwierdzają to zbadane stanowiska kilku cmentarzysk kultury łużyckiej i wschodniopomorskiej.  Aktualnie  dokonano  ważnego  odkrycia  archeologicznego na terenie Gminy Linia – cmentarzysko kurhanowe w Lewinie, nad którym prowadzono badania od 2004 r. przez ekipę z Zakładu Antropologii Historycznej UM i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Charakterystyczne są dla niego prostokątna podstawa i tworzące lico kurhanu, zewnętrze obstawy kamienne, zbudowane z dużych głazów narzutowych.

Podstawową  formą  gospodarki  gminy  Linia  jest  rolnictwo  indywidualne.   Jednak  ze  w z g l ę d u na   słabą  jakość  gleby  /V i VI kl/  i  rozdrobnienie,  forma  gospodarki  rolnej  b ę d z i e   m u s i a ł a w najbliższych latach ulec zmianie.

90% mieszkańców gminy posiada wodę z wodociągów gminnych. Zakończono prace nad budową sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowości Osiek. W Tłuczewie funkcjonuje oczyszczalnia ścieków. Skanalizowana jest Linia, Tłuczewo, Strzepcz i Niepoczołowice. 

 

Lista podstron:

Z historii gminy

czytaj więcej ...

Sołectwa

czytaj więcej ...

Parafie

czytaj więcej ...

Statystyka

czytaj więcej ...

Rolnictwo

czytaj więcej ...

Działalność gospodarcza

czytaj więcej ...

Bezpieczeństwo gminy

czytaj więcej ...

Służba zdrowia

czytaj więcej ...

Galeria zdjęć

czytaj więcej ...

Gazeta Gminy Linia

czytaj więcej ...

Koło pszczelarzy

czytaj więcej ...

LGD Kaszubska Droga

czytaj więcej ...

Zapewnienie dostępu do wiedzy

czytaj więcej ...

Copyright © Urząd Gminy Linia, Turystyczna 15, 84-223 Linia