30-lecie działalności chóru "Pięciolinia"

8 października 2016 roku odbyły się uroczyste obchody 30-lecia chóru „Pięciolinia” z Lini. Święto rozpoczęto Mszą Świętą dziękczynną, którą sprawowali: ks. Wojciech Senger - proboszcz z Lini wraz z ks. Tadeuszem Stajkowskim - wikariuszem oraz ks. prof. Jan Perszon z Torunia, który w języku kaszubskim wygłosił piękne kazanie o roli muzyki chóralnej na przestrzeni wieków w chrześcijaństwie. Po liturgii zgromadzeni złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na grobie ks. Bazylego Olęckiego- wieloletniego proboszcza lińskiej wspólnoty parafialnej, który dokładał starań by w Lini chór powstał i rozwijał się.

            Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Gminnym Domu Kultury. Wszystkich chórzystów i gości powitał współorganizator jubileuszu Jan Trofimowicz - dyrektor GDK, który wcielił się także w rolę prowadzącego galę. Po powitaniu przyszedł czas na pierwszą część koncertu jubileuszowego. Następnie specjalny list od prorektora Akademii Muzycznej w Gdańsku Marka Rocławskiego odczytała pani Witosława Frankowska znana w środowisku muzycznym znawczyni tematu. Profesor Rocławski z wielkim uznaniem, podziwem
i szacunkiem dziękuje chórowi za kultywowanie śpiewania w tej części Kaszub. Następnie przedstawiciele chóru wręczyli pamiątkowe grawertony osobom, które na przestrzeni lat miały znaczący wspływ na rozwój chóru i pomagały muzykom z Lini. Podziękowania otrzymali Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz, Sekretarz Gminy Linia Mirosława Kuberna, Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie a zarazem dyrygent Chóru „Lutnia” z Luzina Tomasz Fopke, Ksiądz Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini Wojciech Senger, Ksiądz Wikary Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini Tadeusz Stajkowski, Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia Jadwiga Sommer, Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Marii Magdaleny w Strzepczu Andrzej Kmiecik, Autor Pracy Magisterskiej o chórze „Pięciolinia” Tomasza Chyła, Rada Chórów Kaszubskich i Chór „Lutnia” z Luzina. 

            Następnie chórzyści zaprezentowali drugą część koncertu galowego. Władze gminy Linia w osobach: Przewodniczącego Rady Gminy Czesława Hinz oraz pani Wójt Bogusławy Engelbrecht wręczyły specjalne podziękowania chórzystom,  którzy śpiewają nieprzerwanie od samego początku w "Pięciolinii": a są to: Brygida Maszota, Bernadeta Jelińska, Władysława Gafke, Jan Szulc, Edmund Szymikowski i Stanisław Ruszkowski.
Podczas obchodów odbyła się także promocja książki pt: „Historia Chóru Pięciolinia - 1986- 2016" autorstwa Tomasza Chyła - mieszkańca Strzepcza pod redakcją Marty Kowalskiej. Monografia - album o chórze to pokłosie pracy magisterskiej właśnie Tomasza Chyła. Inspiratorem wydania publikacji i orędownikiem działań w tym zakresie był Tomasz Fopke - dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie. Specjalne podziękowania za pomoc w przygotowanie i wydanie książki drukiem z rąk autora Tomasz Chyła i dyrektora GDK otrzymali: Edmund Szymikowski, Jan Szulc, Tamara Jabłońska, Marzena Graczyk, Joanna Kruszyńska-Labuda,  prof. Marek  Rocławski, Witosława Frankowska, Maciej Grzywacz,     Marta Kowalska, Ilony Kowalczyk, Aleksandra Janus, Jarosław Ellwart oraz panie Bogusława Engelbrecht i Astrida Kaczyńska - włodarze gminy Linia za zabezpieczenie środków w budżecie na 2016 rok.

Następnie goście składali życzenia i gratulacje za wszelkie osiągnięcia członkom chóru. Miłe słowa padły kolejno z ust pani Wójt Bogusławy Engelbrecht , członka Zarządu Powiatu Wejherowskiego - Kazimierza Bistronia, delegacji zaprzyjaźnionych chórów z "Lutnią" z Luzina na czele. Ponadto gratulacje złożyli dyrektor i pracownicy muzeum z Wejherowa, członkowie Gminnej Orkiestry Dętej z Lini, delegacja Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa, dyrektorzy szkół z terenu gminy.  Wyjątkowe życzenia i słowa uznania za najpiękniejszy śpiew utworów w języku kaszubskim złożył
profesor Przemysław Stanisławski. Te życzenia zostały nagrodzone burzą oklasków. Było wiele pięknych bukietów kwiatów i upominków, które odbierali dyrygent Jan Szulc oraz Prezes Edmund Szymikowski. Wszyscy obecni na obchodach jubileuszowych otrzymali w upominku książki które swymi dedykacjami wzbogacał autor Tomasz Chyła. Na zakończenie był ogromny tort i 100 lat dla członków "Pięciolinii".  Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się na przygotowany poczęstunek. Zwieńczeniem obchodów była zabawa taneczna dla członków chóru i przyjaciół przy muzyce na żywo, która trwała do późnych godzin nocnych. Życzymy śpiewakom z Lini przynajmniej "Złotych Godów".