Akademia Eksperymentu w Bibliotece w Lini

Biblioteka Publiczna Gminy Linia realizuje od lutego 2019 r. projekt „Akademia Eksperymentu”. Projekt ma na celu zainteresowanie dzieci w wieku 5-9 lat naukami przyrodniczymi, zachęcenie do odkrywania tajemnic przyrody oraz wyzwalanie u dzieci naturalnej ciekawości świata. W zajęciach biorą udział cztery grupy dzieci ze szkół w Niepoczołowicach, Kętrzynie, Pobłociu i Strzepczu oraz ich rodzice i nauczyciele. Dzieci uczestniczyły już w warsztatach  na temat eksperymentów z powietrzem oraz z wodą przeprowadzając doświadczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku pozwalające zrozumieć różne zjawiska fizyczne i procesy chemiczne. Odbyły się też zajęcia z kodowania i wykorzystania robotów. Celem kolejnych spotkań - rodziców z dietetykiem „Chemia na talerzu” było zwrócenie uwagi  na zagrożenia żywności wysokoprzetworzonej dla zdrowia dzieci i dorosłych, fakty i mity dotyczące odżywiania oraz popularyzacja zdrowego stylu życia. Na warsztatach z dietetykiem „Czary w kuchni” dla dzieci i rodziców powstaje zdrowy krem orzechowo-czekoladowy oraz smakowite i kolorowe koktajle. W ramach projektu zakupiliśmy 137 książek popularnonaukowych dla dzieci, które zasiliły kąciki książek w salach lekcyjnych uczestników projektu. W swoich klasach dzieci wykonują również doświadczenia z roślinami i hodują kiełki. Przed nami kolejne interesujące zajęcia.

 

Projekt „Akademia Eksperymentu” dofinansowano przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”.