Turystyka

POŁOŻENIE GMINY LINIA I JEJ ATRAKCYJNOŚĆ TURYSTYCZNA

Gmina Linia leży około 40 km na południowy zachód od Wejherowa i około 20 km na południowy wschód od Lęborka. Sąsiaduje z sześcioma gminami. Do których zaliczamy: gminę Cewice, Kartuzy, Luzino, Łęczyce, Sierakowice i Szemud. Głównym walorem gminy jest czyste środowisko i wyśmienite warunki do odpoczynku z dala od zgiełku miast i przepełnionych turystami młodych wsi letniskowych. Od południa gmina graniczy z kompleksem Lasów Mirachowskich oraz ciągiem jezior, zwanych „Jeziorami Potęgowskimi”. Ze wschodu na zachód przez teren gminy przepływa rzeka Łeba, która w pobliżu Tłuczewa wchodzi w swój odcinek przełomowy.

Przejeżdżający tu turysta może liczyć na spokój, naprawdę czyste powietrze, możliwość uprawiania sportów wodnych oraz grzybne, pełne jagód i malin lasy. Rzeka Łeba, mająca miejscami charakter rzeki górskiej, wspaniale nadaje się do organizowania spływów kajakowych, a dobrze rozwinięta sieć dróg o niskim obciążeniu ruchem samochodowym stwarza dogodne warunki dla turystyki rowerowej. Malowniczości krajobrazów, jakie podziwiać można w okolicach Lini może pozazdrościć wiele innych gmin na Kaszubach.

Jeziora i las to charakterystyczne elementy wpisane w kaszubski krajobraz Gminy Linia. Jest tu mnóstwo pól, łąk, ponieważ jest to gmina typowo rolnicza, w znacznym stopniu przeważają drobne gospodarstwa rolne. Dlatego też zachowana jest równowaga w naturze. Obserwując przyrodę można zobaczyć piękne krajobrazy oraz niezwykłe zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: Rynna Potęgowska, Dolina Łeby w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Ponadto wyróżniamy jeszcze ciąg moren czołowych w okolicach Głodnicy, Dolinę Bolszewki w Smażynie, Wysoczyznę Miłoszewską, tereny poprzeplatane zagajnikami, łąkami i uroczymi jeziorkami oraz bagienkami, Rynnę Miłoszowską, a także położone w okolicy w centrum wsi Jezioro Strzepcz oraz widoki na tajemniczą zatokę Jeziora Lewinko. Warto również pamiętać o małym, ale przepięknym Jeziorze Morzyc. Tutaj  odkryjesz na czym polega piękno przyrody i jej niezwykła cisza, która ma swój znamienny dźwięk szum drzew, powiew wiatru, śpiew ptaków, szelesty liści, plusk wody.

Zachęcamy do obcowania z przyrodą. Można dostrzec tutaj niezwykłą osobliwość fauny i flory w Gminie Linia. O tym świadczy fakt, że znaczna część obszaru gminy, bo aż 60% podlega prawnej ochronie, ponieważ wchodzi w skład Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny.

ŻURAWIE objęte ochroną prawną. Możemy je spotkać na terenie Gminy Linia.

 

POPULARYZACJA AKTYWNEGO SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU 

Dlaczego powinniśmy aktywnie spędzać czas…

Turystyka  i  rekreacja   jest   najlepszą   formą   aktywnego   spędzania   czasu,   ponieważ  zapewnia  sukces w kreowaniu aktywności ruchowej ludzi w każdym wieku. Zatem aktywne korzystanie z wolnego czasu ma wiele pożytecznych stron. Czynne uprawianie turystyki i rekreacji jest niezapomnianą przygodą , którą możemy upamiętnić robiąc ciekawe zdjęcia. Warto również pamiętać o tym, że wpływa to korzystnie na nasz organizm zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym „hartowanie ciała i duszy” poprzez zabawę w gronie najbliższej rodziny lub przyjaciół zapewnia zdrowy, prawidłowy harmonijny rozwój ciała. To wszystko sprzyja uodparnianiu się również na choroby cywilizacyjne. Kontakt z przyrodą i ludźmi to komfortowe warunki do wypoczynku w wyjątkowych zakątkach GMINY Linia, pozwalające zregenerować siły i zrelaksować się. Gmina Linia jest znakomitym miejscem dla osób ceniących sobie spokój, ciszę, bliskość natury, aktywny wypoczynek zarówno  na  szlakach  pieszy  jak  i  rowerowych,   w malowniczym otoczeniu pól, łąk, przepięknych jezior i lasów z bogatym drzewostanem, ciekawą fauną i florą − można spotkać tu wiele gatunków roślin i zwierząt podlegających ochronie, a w okresie letnim są one pełne jagód, malin, grzybów. Zaś urozmaicona rzeźba terenu górzysta przeplatająca się z nizinną wpływa na to, że nie będziesz się nudził, podziwiając zróżnicowane i przepiękne krajobrazy. Są to tereny czysto ekologicznie. Warto również pamiętać o tym, że południowa część granicy tutejszej Gminy wcina się w północno-zachodnią część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Od południa  gmina  Linia sąsiaduje z kompleksem lasów mirachowskich, w skład których wchodzi kilka ciekawych i urokliwych rezerwatów. Przez środek Gminy przepływa rzeka Łeba – szczególnie piękny widok doliny rozpościera się na trasie Głodnica-Strzepcz w miejscowości Zielony Dworek.  Miejscowości leżące nad rzeką Łeba to –Miłoszewo, −Zielony Dworek, −Tłuczewo, −Osiek. Kolejną rzeką jest Bolszewka płynąca przez Smażyno, a mająca swoje źródło w Jeziorze Miłoszowskim, które z kolei łączy się z jeziorem Lewinko. Warto również pamiętać o tym, że gmina Linia leży na Pojezierzu Pomorskim, są to tereny młodoglacjalne charakteryzujące się największą jeziornością. Występują tu głównie jeziora pochodzenia polodowcego. Najpiękniejsze jeziora to:

 • Jezioro Potęgowskie – Rynna Potęgowska;
 • jezioro Kłączyno;
 • jezioro Kocienko rezerwat przyrody „Szczelina Lechicka”;
 • jezioro Lubygość – rezerwat przyrody „Jezioro Lubygość”;
 • jezioro Kamienne – rezerwat przyrody „Żurawie Błota”;
 • jezioro Miłoszowskie;
 • jezioro Strzepcz;
 • jezioro Lewinko;
 • jezioro Morzyc;
 • jezioro Folwarczne;
 • jezioro Trepczykowo;
 • jezioro Czarne;
 • jezioro Białe.

Na terenie Gminy znajdują się też świetnie przygotowane na przyjęcie turystów przytulne kwatery agroturystyczne  czynne  rolniczo  z  bogatym  zapleczem  atrakcji  turystycznych. Niewątpliwym atutem jest czyste i rześkie powietrze, ponieważ znikomy jest udział przemysłu, a wszelkie działania skierowane są na rozwój ekologii i ochrony środowiska.  

Aktywne formy spędzania czasu pełnią dwie istotne funkcje zdrowotną połączoną z krajoznawczą. Poznaj niezwykłe cechy pejzażu kaszubskiego. Nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu, zapewnia urozmaicona okolica Gminy Linia.