Festiwal chleba - podziękowanie za plony

W niedzielę 6 września 2020 r. mieszkańcy gminy Linia podziękowali za tegoroczne plony. Uroczystość pod nazwą „Festiwal chleba – podziękowanie za plony” rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini, którą odprawił proboszcz parafii ks. Wojciech Senger. W uroczystości wzięli udział samorządowcy z gminy Linia, poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego z Lini, OSP Lewino, OSP Linia, OSP Strzepcz, Gminnego Koła Pszczelarzy oraz Gminna Orkiestra Dęta z Lini, mieszkańcy i goście.

Po mszy świętej, na Placu Księdza Kan. Bazylego Olęckiego w Lini odbyła się dalsza część uroczystości. Uroczystego otwarcia Festiwalu Chleba dokonała wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht, która wraz z przewodniczącym Rady Gminy Linia Tadeuszem Klein podziękowała rolnikom za ich pracę, natomiast sołectwom za zaangażowanie i przygotowanie barwnych stoisk.

Wydarzenie uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej z Lini, która zaprezentowała utwory muzyki filmowej. Następnie goście i mieszkańcy zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych z zespołem Krzych&Rychu. Odbył się też pokaz pierwszej pomocy, który przeprowadzili druhowie strażacy z OSP Linia.

Główną atrakcją Festiwalu były stoiska sołeckie, wystawione przez sołectwo Niepoczołowice (pod przewodnictwem sołtysa Marka Gackowskiego), sołectwo Linia (z sołtysem Janem Mach), sołectwo Lewino (z szefową p. sołtys Danielą Bryla) oraz sołectwo Lewinko (nad którym baczną pieczę sprawował sołtys Bartłomiej Miotk). Na stoiskach nie zabrakło różnego rodzaju chlebów, począwszy od żytnich, pszennych, wielozbożowych, pieczonych na drożdżach oraz na zakwasie. Sołectwa wzięły udział w Mini Turnieju Sołectw, który składał się z sześciu konkurencji: najładniejsze stoisko, najsmaczniejszy chleb, pyszny wypiek, najładniejszy wianek, ubiór na żniwa oraz wyścig w potrójnych spodniach. Komisja oceniająca zmagania sołectw, w składzie p. Małgorzata Labuda z Niepoczołowic, Tadeusz Klein – przewodniczący Rady Gminy Linia oraz Mirosław Ellwart zastępca przewodniczącego, stanęła przed nie lada wyzwaniem, ponieważ poziom przygotowania poszczególnych zadań był bardzo wysoki.

Po zaciętej rywalizacji wynik Mini Turnieju Sołectw przedstawiał się następująco:
I miejsce sołectwo Lewinko – 22,5 pkt.
II miejsce sołectwo Linia – 22 pkt.
III miejsce sołectwo Niepoczołowice – 20 pkt.
IV miejsce sołectwo Lewino – 19 pkt.

Nagrody w turnieju zapewnił Gminny Dom Kultury, między innymi ze środków pozyskanych od sponsorów: Serdecznie podziękowania za pomoc w zorganizowaniu Festiwalu Chleba składamy p. Potrykus z Lini, Bankowi Spółdzielczemu z Sierakowic, firmie Styrhop z Zakrzewa, GS „Samopomoc Chłopska” z Sierakowic, p. Karolinia i Karolowi Myszk z Lini oraz p. Kazimierzowi Bigus z Zakrzewa.

Festiwal Chleba odbywał się z zaostrzonym rygorze sanitarnym. Uczestnicy wydarzenia byli zobowiązani do przestrzegania zasad higieny: noszenia maseczek ochronnych lub zachowania dystansu społecznego, dezynfekowania rąk oraz używania rękawiczek jednorazowych. Na placu w wielu miejscach był wywieszony regulamin bezpieczeństwa obowiązujący podczas wydarzenia. Uczestnicy Mini Turnieju Sołectw wypełnili ankiety epidemiologiczne oraz wyrazili zgodę na pomiar temperatury. Organizatorzy zapewnili środki dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe oraz punkt pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym.

Imprezę poprowadziła dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini Kamila Soroko.

Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu Festiwalu Chleba Agnieszce Sarach z GDK,  Piotrowi Bednarkowi, Michałowi Pipka, Adamowi Pipiórka, Annie Stelmaszyk i Tomaszowi Sobisz.

GALERIA

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=gdk.gminalinia&set=a.910098216067051