Pierwsze formalne koło LZS w Lini powstało w 1970 roku. Pierwszym prezesem został Zbigniew Ruszkowski. Jako pierwszą zawiązano sekcję piłki siatkowej. W roku 1972 poszerzono wachlarz sekcji i wówczas zawiązano drużynę piłki nożnej, którą kierował Bronisław Kwieciszewski. Drużyna grała w najniższych klasach rozgrywkowych prowadzonych przez OZPN w Gdańsku. Drużyna grała na przyszkolnym boisku. Ponadto powstały: sekcja gier stolikowych, którą prowadził Jan Wałdowski oraz sekcja brydża sportowego, którą kierował Witold Brzeski. Miejscowy LZS organizował wraz z Urzędem Gminy zawody w piłkę nożną, siatkową. Rywalizowano w warcabach, szachach i tenisie stołowym. W połowie lat 70-tych strukturami LZS w Lini kierowali m.in. Roman Dawidowski i Kazimierz Kuberna. W roku 1977 kierownictwo nad LZS przejął Zenon Hinca. Wówczas funkcjonowało w gminie 7 kół LZS w Zakrzewie, Niepoczołowicach, Lini, Strzepczu, Miłoszewie, Smażynie i Kętrzynie. LZS na terenie gminy miał 270 czynnych członków. Opiekunami z ramienia Rady Wojewódzkiej LZS była Emilia Sikora z Głazicy, a następnie Antoni Kreft z Wejherowa. Drużyna piłki nożnej z powodzeniem występowała w wojewódzkiej klasie „B”. Trzon drużyny piłkarskiej stanowili wówczas m.in. Andrzej Labuda, Bogumił Dampc, Bogusław Patelczyk, Piotr Kwieciszewski, Ryszard Okrój, Edmund i Bogdan Studzińscy, braci Wrońscy: Zbigniew, Kazimierz i Edmund, bracia Ramczykowie – Roman i Marek. Przeciwnikami drużyny z Lini były m.in.: Arka II Gdynia, Cartuzia II Kartuzy, Choczewo i Żukowo. Od początku lat 80-tych sportowcy wiejscy i urzędnicy gminni reprezentowali gminę na spartakiadach sportowych mieszkańców wsi. Brali także udział w Spartakiadach Sportów Obronnych w Wejherowie, a także w Olimpiadach Wiedzy o Sporcie. Duże sukcesy sportowcy odnieśli w 13.05.1979 r. na letniej spartakiadzie mieszkańców wsi gdańskiej w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. W gminie Linia organizowano rywalizację sportowo rekreacyjną pomiędzy pracownikami i członkami: Urzędu Gminy, Gminnej Spółdzielni, Spółdzielni Kółek Rolniczych i Banku Spółdzielczego. Dla poprawy wizerunku wsi sołeckich w gminie Linia, sportowcy spod znaku LZS, ściśle współpracując z członkami ZSMP organizowali czyny społeczne, które służyły mieszkańcom wsi. Sprzątano tereny zielone a także rozpoczęto budowę stadionu sportowego w Lini.
Po przemianach ustrojowych w 1989 roku znaczenie i siła LZS w gminie zamarły, tylko dyrektor miejscowego GOKSiR-u Edmund Szymikowski organizował rozgrywki dla młodzieży i dorosłych w różnych dyscyplinach sportowych. W organizację imprez sportowych i rekreacyjnych włączył się aktywnie Marian Sikorski z Lini. w 1998 gmina Linia przystąpiła do Ogólnopolskiego Turnieju Miast i Gmin. W klasyfikacji generalnej gmina Linia zdobyła 3 miejsce w kraju w kategorii gmin do 50 tys. mieszkańców.
W 2003 zarejestrowano Gminne Stowarzyszenie LZS w Lini. Prezesem stowarzyszenia został Józef Kotas. Zawody gminne współorganizowali także Stanisław Bigus, Zdzisław Konkel, Tomasz Miecznikowski, Bogusław Patelczyk, Jarosław Szaradowski, Teresa Hirsz i Janina Grubba. Czynnie wszelkie przedsięwzięcia sportowe wspierał dyrektor miejscowego GDK Edmund Szymikowski. Przyjaznym okiem na sportowców spoglądał wójt Stanisław Adamczyk. Sportowcy gminni rywalizowali m.in. w zawodach piłki nożnej, siatkówce, tenisie stołowym i szachach. Gminna drużyna z powodzeniem rywalizowała w rozgrywkach klasy B w strukturach związkowych. Sztandarową imprezą sportową jest doroczny KASZUBSKI BIEG PRZEŁAJOWY TERENAMI KASZUBSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO W LINI, organizowany od 2006 roku, na który przybywają do Lini biegacze
z terenu całego województwa.
W 2007 kierownictwo w miejscowym Gminnym Domu Kultury objął Jan Trofimowicz, który rozwinął wachlarz imprez sportowych na terenie gminy. GDK wraz z GS LZS przy ścisłej współpracy
z Urzędem Gminy od 2008 roku organizuje całoroczną rywalizację sportową wsi sołeckich.
W 10 dyscyplinach sportowych rywalizują dzieci, młodzież i dorośli. Od 2008 odbywają się w Lini Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Weteranów LZS w piłce nożnej 6-osobowej, które wcześniej odbywały się w Ełganowie, w gm. Trąbki Wielkie. Do Lini przyjeżdżały w tym czasie m.in. zespoły piłkarskie z Tczewa, Słupska, Władysławowa, Przodkowa, Skarszew, Starogardu Gdańskiego
i Bolszewa.
W 2009 roku prezesem GS LZS w Lini został Zdzisław Konkel. Drużyna piłkarska seniorów pod okiem trenera Karola Jankowskiego awansował do wojewódzkiej A-klasy, jednak już po roku uległa rozwiązaniu z przyczyn organizacyjnych. Drużyny juniorskie zgłoszone do rozgrywek związkowych trenował Zdzisław Konkel.
W 2010 Gminne Stowarzyszenie LZS z Lini zostało Laureatem Centralnym w Konkursie Ministerstwa Sportu i Turystyki ”Na najciekawszą inicjatywę z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży w środowisku wiejskim”. Nagrodę w stolicy odebrał pomysłodawca i organizator całorocznego Pucharu Gminy Jan Trofimowicz. Społeczność gminna rywalizowała w kilku kategoriach wiekowych w Mistrzostwach Gminy w: piłce nożnej 5 i 7 – osobowej, piłce siatkowej, halowej piłce nożnej, warcabach 100-polowych, szachach, tenisie stołowym, lekkoatletyce, kaszubskiej Baśce, Turnieju Sołectw. W gminie Linia, która liczyła 6 tyś. mieszkańców zanotowano w sumie 1,5 tyś. osobo-startów. W 2010 i 2011 miejscowy GDK wraz z Pomorskim Zrzeszeniem LZS, Urzędem Gminy oraz miejscowym LZS-em zorganizował Otwarte Mistrzostwa Woj. Pomorskiego w Kaszubską „Baśkę”. W dwóch edycjach zawodów wzięło udział ponad 300 uczestników z całego województwa.
12 marca 2011 roku odbył się w Lini XI PLEBISCYT SPORTOWY LZS NA 10 NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW I TRENERÓW WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO. Na uroczystą galę dotarło liczne grono znanych trenerów, sportowców i działaczy z całego województwa. Gminne Stowarzyszenie LZS otrzymało wyróżnienie za działalność w 2010 roku.
Wiosną 2011 roku opiekę nad adeptami piłki nożnej objął Jan Trofimowicz, następnie trenerem zespołu seniorów został Piotr Klecha z Lęborka. Grupa młodych adeptów skazywana na porażki, rundę jesienną sezonu 2011/2012 ukończyła na wysokim 5 miejscu w B-klasie.
11 listopada 2011 w Lini miał miejsce wojewódzki turniej piłki halowej oldbojów, który połączono z obchodami 65-lecia LZS. Wręczono medale 65-lecia LZS zasłużonym dla sportu w gminie Linia, otrzymali je: Wójt Łukasz Jabłoński, Przewodniczący Rady Gminy Czesław Hinz, Józef Kotas, Edmund Szymikowski, Zdzisław Konkel, Teresa Hirsz, Tomasz Miecznikowski, Krzysztof Chyła.
Rozwój bazy sportowej i aktywności fizycznej mieszkańców gminy to m.in. zasługa wójta Łukasza Jabłońskiego, który w ciągu zaledwie 5 lat pracy postawił na sport i rekreację. Wybudowano w tym czasie m.in. pełnowymiarowe boisko piłkarskie w Pobłociu, gruntownie zmodernizowano stadion w Lini – zamontowano nawadnianie murawy i oświetlenie boiska, zamontowano siedziska dla publiczności dla 300 kibiców, powstała 400-metrowa 4-torowa bieżnia z nawierzchnią poliuretanową. Ponadto w Lini i Strzepczu powstały boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz w Potęgowie, Lini i Strzepczu place rekreacyjno sportowe. 8 miejscowości sołeckich ma piękne place zabaw. Na terenie gminy powstał także szlak turystyczny pieszo-rowerowy „Poczuj Kaszubskiego Ducha”, który promuje walory turystyczne naszej gminy. Rozbudowano także miejscowy Gminny Dom Kultury zwiększając możliwości organizacji zajęć i imprez rekreacyjno-kulturalnych, a także zmodernizowano i wyposażono 6 świetlic wiejskich na terenie gminy, w których systematycznie odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży. W 2011 roku oddano do użytku pełnowymiarową halę sportową w Lini. Włodarz gminy Łukasz Jabłoński doglądał i czuwał ojcowskim okiem nad powstającymi inwestycjami. Ponadto czynnie uczestniczy w treningach drużyny oldbojów.