VII Gala Kultury i Sportu 2018

11 stycznia w odrestaurowanej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Lini podsumowano dorobek kulturalny oraz rekreacyjno – sportowy za miniony 2017 rok. Organizatorem gali od samego początku jest dyrektor GDK Jan Trofimowicz. Miniony rok 2017 okazał się w działaniach i przedsięwzięciach GDK czasem szczególnie owocnym, zorganizowano bowiem przy współpracy wielu wolontariuszy, stowarzyszeń, oraz instytucji ok. 60 imprez kulturalnych i 40 sportowych. Wszystkie wydarzenia  przybyli na Galę mogli podziwiać na specjalnie przygotowanych tablicach z foto-relacją z wydarzeń. Wśród wydarzeń kulturalnych na szczególną uwagę w 2017 roku zasługują: odsłonięcie tablic pamiątkowych poświęconych Ofiarom Marszu Śmierci  na Cmentarzu Parafialnym w Strzepczu. Przypomnijmy, że  tym wielkim święcie patriotyzmu oprócz kombatantów, licznej społeczności lokalnej władz samorządowych różnych szczebli udział wzięły liczne poczty sztandarowe oraz kompania reprezentacyjna wojska z Siemirowic. Kolejną wielką imprezą był III Ogólnopolski Festiwal Pater Noster w Strzepczu, który zgromadził ponad 450 chórzystów z całej Polski. W czerwcu miała miejsce  XXII Edycja Konkursu Haft Kaszubski – Linia 2017, na który wpłynęła rekordowa ilość ponad 500 prac. Pokłosiem wystawy haftu z 2016 roku w Gdańsku było nawiązanie współpracy z Referatem Zagranicznym Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku wystawy haftu kaszubskiego w Ansbach w Niemczech połączonej z promocją twórczości ludowej na Kaszubach. Było to ogromne przedsięwzięcie, które zajęło sporo czasu i różnych zabiegów organizacyjnych ale podjęte starania przyniosły wspaniały efekt. GDK miał także swój udział w przygotowaniach i współorganizacji jubileuszu 65-lecia pracy twórczej Edmunda Szymikowskiego, który miał miejsce w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Doceniono także zaangażowanie dyrektora GDK, który znalazł się w gronie 10 osób z całego województwa – był bowiem nominowany do „Pomorskich Oskarów” w kategorii kultura – specjalne gratulacje miał przyjemność odbierać z rąk Marszałka Województwa Mieczysława Struk
w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Ponadto GDK organizował  liczne konkursy i imprezy kulturalne oraz artystyczne dla dzieci i dorosłych, m.in.: zajęcia feryjne na terenie gminy, spotkania karnawałowe dla seniorów w Kętrzynie, Lini i Strzepczu, obchody Gminnego Dnia Kobiet, Dzień Dziecka, Powitanie Lata, konkursy plastyczne, recytatorskie.

Udało się także nawiązać także kontakt z Wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosławem Sellinem oraz biurem Marszałka Sejmu, dzięki którym prace nadesłane na  edycję konkursu haftu w roku 2018 trafią we wrześniu do Sejmu Rzeczypospolitej.

Wraz z Gminnym Stowarzyszeniem LZS w Lini zorganizowano także XII Wojewódzki Kaszubski Bieg Przełajowy Terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Lini, w którym w kilku kategoriach udział wzięło łącznie ponad 600 uczestników. Po raz pierwszy na terenie gminy Linia rywalizowali kolarze szosowi. Wyścig Kolarski Cyklo Strzepcz, przyciągnął na start ponad 400 kolarzy z 8 województw.  VIII Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Kaszubskiej. Po raz ósmy w Lini odbyły się także Otwarte Mistrzostwa Województwa Pomorskiego LZS w kaszubskiej „Baśce”. W lipcu odbyły się XVIII Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Piłce Nożnej Weteranów w kategorii 40 +, w których rywalizowali piłkarze z różnych stron regionu. Hala w Lini była areną II Mistrzostw Województwa Pomorskiego Drużyn LZS w Halową Piłkę Nożną seniorów oraz - II Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Halową Piłkę Nożną Weteranów w kategorii 50+. Obie imprezy piłkarskie przyciągnęły w sumie ponad 20 drużyn z całego województwa.

Tradycyjnie na początku września GDK był głównym organizatorem Turnieju Sołectw, który odbył się podczas Dożynek Gminnych. W zmaganiach rekreacyjno sportowych w jubileuszowym X Turnieju Sołectw o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Linia, rywalizowali mieszkańcy wszystkich wsi. Również GDK był inicjatorem i głównym organizatorem Gminnego Święta Pieczonego Ziemniaka w Pobłociu. Dzięki pięknej pogodzie na imprezę plenerową do Pobłocia przybyły tłumy, jakich nie było w tej wsi od lat.

GDK miał także swój duży udział  we współorganizacji gminnych wydarzeń patriotycznych
w Pobłociu, Lini i Strzepczu. Ponadto zorganizowano Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym, piłce halowej, piłce siatkowej, LA, warcabach 100-polowych, szachach  i strzelectwie. Wyniki mistrzostw zaliczane były do całorocznej rywalizacji sportowej sołectw, której wyniki również ogłoszono podczas dorocznej Gali.

Na początku dyrektor GDK przedstawił przybyłym w skrócie osiągnięcia minionego roku i złożył podziękowanie wszystkim tym, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach sekcji stałych GDK oraz są pomocni przy organizacji wszelkich przedsięwzięć. Duża ilość wyróżnień i podziękowań potwierdza tylko, jak wielu mieszkańców aktywnie włącza się w działalność kulturalną  oraz rekreacyjno – sportową na rzecz Gminy Linia.

Warto dodać, że same imprezy to nie wszystko… bowiem, każde wydarzenie to także przygotowanie wystroju sal bądź sceny, licznych dyplomów, zaproszeń, medali, a także dziesiątki  czynności, których uczestnicy często nie dostrzegają. Nie byłoby licznych sukcesów i wydarzeń gdyby nie pomoc Władz Gminy, członków stowarzyszeń, którzy wspierają „wielką załogę pracowników GDK” Jana Trofimowicz oraz Paulinę Kuberna.

Jako pierwsi zaprezentowali się członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Kaszebsko Rodzezna, którzy swym występem podbili serca licznej publiczności. Po występie odbyła się pierwsza cześć wręczania aniołów w kategorii „ZAWSZE Z GDK w LINI”. Podziękowania w imieniu prowadzącego Galę dyrektora GDK wręczyli: Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel oraz Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Jadwiga Sommer. Wyróżnienia otrzymali: - Ewa Studzińska kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej,   Monika Labuda, Irena Warmowska i Piotr Złoch opiekunowie z Zespołu Kaszebsko Rodzezna,  Jan Szulc dyrygent Chóru „Pięciolinia”, Henryk Kanka – Prezes ZKP o/ Linia,   Julia Lewińska Martyna Piernicka z ZHP, Teresa Labuda z KGW w Kętrzynie, Anna Miotk z KGW w Strzepczu, Ludwik Gaffke i Władysława Wałdowska z Gminnego Koła Pszczelarzy, druhowie strażacy z OSP Linia Franciszek Miotk, z OSP Strzepcz Jędrzej Stasiuk, z  OSP Lewino Kazimierz Koszałka. Ponadto podziękowania trafiły do Wicedyrektora SP w Lini Sylwii Miszk, Przedstawiciela Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Strzepczu Tomasza Klejna, Justyny Kos –ze Stowarzyszenia Lewino Natura XXI wieku, Ryszarda Jaworskiego ze  Stowarzyszenia Miłośników Lewinka i Ziemi Kaszubskiej, Jolanty Sikorskiej kierowniczki  Teatru  ProstoLINIjnego, który reaktywowano przy GDK, oraz Haliny Pipiórka  ze Stowarzyszenia Bądźmy Razem. Podziękowania otrzymali także członkowie ZKP, którzy najczęściej reprezentują part z Lini wraz ze sztandarem szczególnie podczas uroczystości poza granicami gminy – wyróżniono Helenę Bednarek, Stanisława Hilla oraz Mieczysława Potrykus. Kolejne minuty Gali wypełnił swoim występem Chór „Pięciolinia” z pięknymi kolędami.

Następnie wręczono nagrody w kategorii KULTURA 2017. Dekoracji dokonali: Przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina – Dawid Krupej oraz Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz. Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Gruba – uczennica III klasy gimnazjalnej w Strzepczu, która zdobyła główną nagrodę wojewódzkim konkursie Mester Belnego Czytania, Izabela Kwidzińska – z  III  klasy gimnazjalnej zajęła 1. miejsce w powiatowym konkursie Belnego Czytania w Wejherowie, Katarzyna Kożyczkowska – uczennica III klasy Szkoły Podstawowej w Pobłociu – zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie Belnego Czytania,  Leon Jabłoński – uczeń III klasy Szkoły Podstawowej w Niepoczołowicach zdobywca pierwszego miejsca w konkursie Belnego Czytania w etapie powiatowym, Tomasz Chyła – którego wydał w 2017 roku  autorską płytę z zespołem Tomasz Chyła Quintet. Płyta została wydana przez Agencje Muzyczną Polskiego Radia. Zespół zagrał w 2017 roku prawie 40 koncertów w Polsce i zagranicą. Laureat  II miejsca w kategorii obowiązkowej oraz II miejsca w kategorii monograficznej podcza 65. Międzynarodowego Konkursu Polifonico „Guido d’Arezzo” w Arezzo we Włochy z zespołem wokalnym Art’n’Voices. Zdobywca Srebrnego dyplomu, i I miejsca w kategorii chórów dorosłych oraz II miejsca w ogólnej klasyfikacji chórów na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Pieśni Świątecznej i Adwentowej „Mundus Cantat” w Sopocie (grudzień 2017), Teresa Ellwart – malarka ze Strzepcza, której obrazy niebawem trafią na wystawę do Gminnego Domu Kultury w Lini, obecnie wystawa jej ponad 50 dzieł ma miejsce w bibliotece w Luzinie. Oliwia Noculak – I miejsce w finale wojewódzkim w 15 Pomorskim Festiwalu Piosenki Kaszubskiej Kaszebszczci Spiewe, Iwona Olszewska, Marcin Mielewczyk – opiekunowie grupy teatralnej z SP w Lini – zdobywcy głównej nagrody podczas XVII Gdyńskiego Konkursu Jasełek o zasięgu wojewódzkim. Sebastian Półczyński – wyróżniony jako najlepszy aktor podczas XVII Gdyńskiego Konkursu Jasełek, Danuta Potrykus z Lini, – autorka najpiękniejszej korony żniwnej w  powiecie wejherowskim, Fryderyk Potrykus – I miejsce w kategorii solistów i instrumentalistów na przeglądzie w Potęgowie, Seweryn Potrykus – trębacz - wyróżnienie w kategorii solistów i instrumentalistów na przeglądzie w Potęgowie, Magdalena Studzińska laureatką III miejsca w powiecie podczas przeglądu instrumentalistów w Potęgowie koło Słupska. Magdalena Pipka – absolwentka Zespołu Szkół w Lini jej obraz znalazł się na XIX Międzynarodowym Konkursie Plstycznym pt: Ludzie Ludziom zgotowali ten los w Tychach. Aleksandra Sokół laureatka III miejsca w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim poezji. Św. Jana Pawła II w Somoninie. Recytowała wiersz pt. „Kamieniołom”, Marta Kaszuba Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Anieli grają dla Hospicjum” podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w 2017, którego organizatorami byli: Fundacja Hospicyjna w Gdańsku oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

            Kolejne nagrody w kategorii SPORT 2017 wręczyli przedstawiciel Marszałka Województwa Pomorskiego Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji Sportu Maciej Kowalczuk oraz Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Nagrody otrzymali: Weronika Dawidowska uczennica SP w Lini – laureatka cyklu Grand Prix Biegów Przełajowych w Lęborku, uczennice klas gimnazjalnych ze Strzepcza Laura Langa – Pobrucka i Lucyna Konkol Mistrzynie Powiatu Wejherowskiego w tenisie stołowym, które zdobyły także III miejsce w półfinale tenisa stołowego w Kartuzach. Michał Damps –  mieszkaniec Strzepcza, z powodzeniem startował w zawodach żeglarskich. Michał podczas startów zajął m.in. III miejsce w V Międzynarodowych Mistrzostwach Polski klasy Vaurien, które odbyły się w lipcu w Gudowie oraz II miejsce w regatach o Puchar Jeziora Raduńskiego w ramach III Żeglarskiego Pucharu Kaszub w klasie OMEGA.

Stanisław Czaja z Lini,  społeczny animator, kierownik drużyny oldbojów w kategoriach 40 i 50 taktów, aktywny przy organizacji biegu wojewódzkiego, turniejów piłkarskich w Lini i kierownik drużyny AD Dąbrówka Linia, która mimo kontuzji z powodzeniem reprezentuje gminę na terenie województwa. Jakub Rzepa z Pobłocia. Mistrz Gminy w tenisie stołowym i strzelectwie w kategorii juniorów. Srebrny Medalista Mistrzostw Województwa Pomorskiego LZS w tenisie stołowym w Pucku, ponadto zdobywca głównej nagrody w silnie obsadzonym Ogólnopolskim Biegu Żubra dla uczniów szkół leśnych w Białowieży. Na zawody specjalnie przyjeżdżał z odległej Tucholi gdzie obecnie uczy się w szkole leśniczych. Jakub Brzeski – przez minione lata zaangażowany trener drużyn juniorskich, Rafał Bronk Wiceprezes GS LZS w Lini, współorganizator licznych imprez sportowych i rekreacyjnych w naszej gminie oraz Trener Ireneusz Świątek. Bartłomiej Glass – główny koordynator wyścigu kolarskiego Cyklo Strzepcz. Kolejnym punktem Gali było podsumowanie X Pucharu Gminy Linia. Wręczenia dyplomów i pucharów dokonała Wójt Bogusława Engelbrecht wraz z zastępcą Astridą Kaczyńską. Zwycięstwo w całorocznej rywalizacji przypadło Lini a kolejne miejsca zajęły Miłoszewo, Smażyno, Strzepcz, Pobłocie, Lewino, Zakrzewo, Kobylasz – Potęgowo, Lewinko, Niepoczołowice, Kętrzyno, Tłuczewo i Osiek.

Za szczególne zaangażowanie podczas imprez wyróżniono sołtysów Miłoszewa  Zygmunta Klawikowskiego oraz Strzepcza – Edytę Reich – Grzenkowicz.

Przed publicznością zaprezentowała się także Oliwia Noculak z piosenką w języku kaszubskim oraz występami gimnastycznymi. Zebrała ogromne oklaski.

Następne anioły trafiły do sponsorów III Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej Pater Noster. Wyróżnienia wręczyła pani wójt oraz współorganizator festiwalu ks. proboszcz ze Strzepcza Andrzej Kmiecik. Podziękowania otrzymali: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – Prezes Piotr Woźniak, Tomasz Pelc – Prezes Nexus Consultans Sp z o.o, Daniel Obajtek i Grzegorz Ksepko – Prezesi – Energa SA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin – odebrał przedstawiciel – Dawid Krupej, Zdzisław Koliński Prezes Biura Podróży Kaszub Travel, Grzegorz Wiśniewski i Rafał Kędziora właściciele firmy Wikęd, Ryszard Brzeski i Józef Grzenkowicz – firma Oktan, Piotr Marek – Eco House Miszewo, Prezes Banku Spółdzielczego w Sierakowicach – Roman Dawidowski, Celina i Zygmunt Labuda RTV AGD Luzino, Roman Jażdżewski – firma Kost – Bet Miszewo, Iwona i Marek Mroske – Dom Wczasowy Zew Morza w Jastrzębiej Górze, Antoni Kreft, Marek Tempski.

Jako kolejni zaprezentowali się harcerze i zuchy skupieni drużynach ZHP w Lini i Strzepczu. Pomoc w ich działalności zapewnia także GDK, który współfinansuje zakup pełnego umundurowania. A dzieci i młodzież z ZHP aktywnie włączają się w organizacje uroczystości patriotycznych oraz innych wydarzeniach plenerowych.

Następnie Sekretarz Gminy Mirosława Kuberna oraz Wiceprezes GS LZS Rafał Bronk wręczyli podziękowania SPONSOROM 2017, którzy pomagali w organizacji wydarzeń sportowo – rekreacyjnych a byli to: Produkcja Styropianu STYRHOP – Zakrzewo Mieczysław i Stanisław Hopa, Produkcja i Eksploatacja Kruszywa FORMELLA – Niepoczołowice Mariusz i Tomasz Formella, Usługi Kucharskie i Cateringowe ŁËCZK – Niepoczołowice Ewa Szczypior, Zakład Handlowy ROLNIK – Linia - Piotr Ruszkowski, Bank Spółdzielczy w Sierakowicach o/Linia – Barbara Bronk, Barbara i Kazimierz Bigus – Zakrzewo, Aleksandra Kochanowska, Katarzyna Głowacka, Natalia Grosz z firmy OCEANIC S.A., Zakład Stolarski – Linia Stefan Choszcz, MARKUS Strzepcz Marek Myszka, Maria i Jan Leyk z Niepoczołowic, Przetwórstwo Mięsne LIS z Sierakowic, GS Samopomoc Chłopska z Sierakowic, Nadleśnictwo Strzebielino – nadleśniczy Mariusz Kaliszewski, Iwona i Dariusz Choszcz  z Pobłocia, Firma Kruszywo z Lini,  Marek Studziński z Niepoczołowic, Joanna Kielińska Ellwart ze Strzepcza Maria i  Czesaław Szaradowscy ze Strzepcza.

Po wręczeniach zaprezentowali się tancerze ze starszej grupy Zespołu Kaszebsko Rodzezna. Warto dodać, że w 2017 roku brali udział w nagraniach filmu „Pan Tadeusz po Kaszubsku” w reżyserii Wiesława Kwapisza. W główną rolę Zosi wcieliła się Wiktoria Proć z Lini.

Kolejne podziękowania w kategorii PRZYJACIEL GDK W LINI  w imieniu dyrektora Jana Trofimowicza wręczyły Wójt Gminy Linia wraz z zastępcą. Nagrody otrzymali: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Prof. Marek Rocławski – od 1 edycji zaangażowany juror Festiwalu Pater Noster w Strzepczu. Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Maciej Kowalczuk, Monika Morawska – Departament Spraw Zagranicznych Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Władysław Zawistowski, Prezes Pomorskiego ZPN w Gdańsku Radosław Michalski, Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lisius oraz  Etatowy Członek zarządu Jacek Thiel, Naczelnik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wejherowie Piotr Syrocki, Członek Zarządu Powiatu Kazimierz Bistroń, Dyrektor OKiS w Żukowie Aleksandra Rogalewska, Z-ca Dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku Elżbieta Pękała, Elżbieta Grot kustosz Muzeum Stutthof, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzepczu Zofia Cierocka, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku Piotr Klecha, Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke, Ludwik Zegzuła – Przewodniczący Komisji Edukacji – Członek Komisji Kultury i Sportu i Turystyki, Poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska – Mielewczyk – dyrektor biura Krystyna Przybylska, Poseł na Sejm RP Jan Klawiter, Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz, Krzysztof Wos pomocny przy organizacji imprez plenerowych organizowanych przez GDK oraz wystawy haftu kaszubskiego w Żukowie i Ansbach, Beata Noculak, która służy dobrą radą i promuje razem z GDK Gminę Linia oraz Jaromira Labuda – specjalista od języka kaszubskiego, autorka utworów w języku kaszubskim, która swą fachową wiedzą wspiera nas przy organizacji konkursów z zakresu języka kaszubskiego.

Jako ostatnia z sekcji wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta pod egidą Ewy Studzińskiej. Instrumentaliści zagrali kilka kolęd, które wraz z orkiestrą śpiewała publiczność, która po brzegi wypełniła aulę szkolną. Czas płynie bardzo szybko i w roku 2017 minęło 10 lat pracy Jana Trofimowicza na stanowisku dyrektora GDK a w 2018 również 10 lat pracy w GDK obchodzić będzie Paulina Kuberna. Dyrektor przygotował specjalne podziękowania dla osób, które w sposób szczególny  w minionym 10-leciu pomagały w działalności GDK. Nagrody otrzymali: Gabriela Syldatk – do początku działalności dba o porządek w GDK pomaga przy organizacji wszelkich wydarzeń, sprząta, przygotowuje posiłki dla uczestników zawodów, pierze obrusy i wykonuje liczne zadania, których uczestnicy wydarzeń często nie dostrzegają.

Edmund Szymikowski – nieetatowy dyrektor GDK, który wspiera GDK swymi umiejętnościami plastycznym oraz koordynuje konkurs haftu, Bogusława Engelbrecht – wójt Gminy Linia, Astrida Kaczyńska- pomocna przy składaniu wniosków i pozyskiwaniu środków pozabudżetowych dzięki którym zakupiono m.in. łóżka polowe, stroje dla sekcji GDK, wyposażenie do świetlic i GDK. Sekretarz Gminy Linia Mirosława Kuberna, która czuwa nad transportem wszystkich sekcji kulturalnych i sportowych. Myśli o sprawach aby sprawnie dział GDK i bezpiecznie odbywały się przygotowania do  licznych wydarzeń GDK.

 Ewa Waraksa – Chyła  - dyrekcja SP w Strzepczu, pierwsza wśród równych spośród dyrektorów szkół,  pomocna w organizacji licznych wydarzeń i przedsięwzięć kulturalnych
i sportowych. Jadwiga Sommer, z którą dyrektor GDK zakładał Stowarzyszenie Bądźmy Razem, teraz kieruje i Komisją Kultury i Oświaty i działa jako Prezes Stowarzyszenia ale także często wspomaga społecznie poprzez swą pracę GDK w Lini Ks. Andrzej Kmiecik oraz Ksiądz Wojciech Senger prowadzą biura ogłoszeń parafialnych i Gminnego Domu Kultury. Wspierają duchowo nasze miejscowości – pomocni  w organizacji wydarzeń kulturalnych oraz uroczystości patriotycznych, były wójt gminy Łukasz Jabłoński, który zatrudniał oboje pracowników GDK do pracy oraz był budowniczym bazy sportowo – rekreacyjnej oraz rozbudowy m.in. Gminnego Domu Kultury w Lini. Krzysztof Chyła – od samego początku pomocny przy organizacji wydarzeń kulturalnych i oprawie muzycznej uroczystości organizowanych przez GDK. Warto wspomnieć choćby spotkania seniorów, bale karnawałowe, Kolędnicę, uroczystości gminne charakterze patriotycznym czy zespół wokalny nauczycieli SP w Strzepczu. Tomasz Miecznikowski z Pobłocia -  człowiek orkiestra – pomocny przy organizacji wydarzeń patriotycznych, ale także i imprez sportowych, działacz sportowy, Łukasz Pallubicki -  Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Lini, Maria Rzepa – mama z Pobłocia, która od 10 lat aktywnie działa podczas zawodów sportowych opiekując się zawodnikami z miejscowości, wspiera nie tylko swoich synów ale także dzieci z Pobłocia i Smażyna przywożąc i odwożąc niekiedy po kilka razy . Zbigniew Kolka – tato z Lini,. Wieloletni opiekun dzieci i młodzieży z Gminnej Orkiestry Dętej i ZPiT Kaszebsko Rodzezna wraz z żoną śp. Grażyną często wspomagali GDK. Podziękowania trafiły także do kierowców, którzy od lat dowożą dzieci na różnego rodzaju konkursy organizowane przez GDK, ale także na wycieczki szkolne oraz występy sekcji GDK. Podziękowania otrzymali: Józef Stencel, Piotr Walkusz i Jerzy Leyk oraz majster Złota Rączka z Lini Józef Darznik pomocny przy wszelkich sprawach naprawczych i budowlanych.

Na zakończenie do przybyłych przemówiła wójt Gminy Linia Bogusława Englebrecht dziękując wszystkim za jakikolwiek wkład pracy w rozwój kultury i sportu. Wraz  z Przewodniczącym Rady Gminy Linia wręczyli bukiety kwiatów dla prowadzących sekcje artystyczne w GDK oraz Paulinie Kuberna i dyrektorowi GDK. Kilka ciepłych słów podziękowań do dyrekcji GDK oraz przybyłych na Gale powiedział Wicestarosta Jacek Thiel. Ponadto Głos zabrał Piotr Klecha Prezes LZS wręczając upominki sportowe, które będą nagrodami w najbliższych turniejach. Na zakończenie przemówił Maciej Kowalczuk z Urzędu Marszałkowskiego, który wręczył dyrektorowi GDK list gratulacyjny wraz z prezentem od Marszałka Województwa Mieczysława Struk. Dziękował także osobiście Janowi Trofimowiczowi za aktywną działalność w strukturach LZS oraz za to, że jest po prostu dobrym człowiekiem… było to bardzo wzruszające przemówienie.

Na finał jak zawsze „wjechał” tort, który był zwieńczeniem VII Gali Kultury i Sportu. Miłą niespodziankę wręczyli dyrektorowi GDK Maria i Jacek Rzepa z Pobłocia. A motto życzeń z okazji 10-lecia pracy w GDK brzmi; „ Wielkość pracy zawodowej polegać może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi” – Antoine de Saint Exupery. Łącznie na scenie zaprezentowało się ponad 100 artystów skupionych w sekcjach GDK a na widowni zasiadło w między czasie około 200 osób. Dyrektor GDK osobiście w najbliższym czasie Anioły dowiezie do osób i instytucji, które z różnych względów na Galę dotrzeć nie mogły a były dla nich nagrody przygotowane.