Gminny Konkurs „Rodnô Mòwa” 10.04.2008r.

Dnia 10 kwietnia w GDK w Lini odbyły się gminne eliminacje konkursu recytatorskiego Rodno mowa. Z racji tego, że na terenie gminy wszystkie szkoły nauczają języka kaszubskiego, akces wzięcia udziału w konkursie zgłosiły wszystkie szkoły.
          Znakomita komisja w składzie: Tomasz Fopke - Naczelnik Wydziału Kultury z Wejherowa, Witold Bobrowski – znawca języka kaszubskiego z Głodnicy oraz Jacek Lange z Gościcina – wielokrotny zdobywca I miejsca w konkursie wojewódzkim Rodnej mowy w Chmielnie oceniała recytację uczestników w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I – III, IV – VI, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
           Jury po zakończeniu konkursu przedstawiło wszelkie nawet najdrobniejsze błędy językowe uczestnikom, celem jeszcze lepszego przygotowania się do następnego konkursu.
            W najmłodszej kategorii – przedszkolaki: I miejsce zajęła Weronika Błaszkowska  z Pobłocia, II Mieszko Olszewski z Lini, III Błażej Potrykus z Niepoczołowic. Ponadto wyróżniono: Wojciecha Kulas i Julię Furman z Niepoczołowic, Darię Formela z Pobłocia, oraz Martynę Pierniczą i Malwinę Cisowską ze Strzepcza.
            W klasach I – III: I miejsce Paulina Sarnowska z Kętrzyna, II Alicja Puzdrowska  z Niepoczołowic, III Beata Darznik z Miłoszewa. Wyróżnienia zdobyli: Emilia Stencel z Pobłocia oraz Edyta Olszewska z Lini.
            W klasach IV – VI zwyciężyła Barbara Labuda z Niepoczołowic, II Maria Wiecka ze Strzepcz, III wspólnie: Robert Funk i Patrycja Funk z Miłoszewa. Wyróżniono ponadto Brygidę Lange ze Strzepcz, Pawła Rumpla z Pobłocia oraz Karolinę Grzenkowicz z Kętrzyna.
            Wśród gimnazjalistów: I miejsce Ewelina Bednarek z Lini, II Alicja Mielewczyk ze Strzepcz, III wspólnie Marzena Barzowska oraz Anna Labuda z Lini. Wyróżniono ponadto Piotra Szulc ze Strzepcza.
            W kategorii szkół ponadgimnazjalnych dwie pierwsze nagrody przypadły uczennicom ze Strzepcz I miejsca zdobyła Celina Kobiella, II Marzena Wenta.
            Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody książkowe, natomiast zwycięzcy i wyróżnieni dyplomy.
            Eliminacje gminne przygotował, oraz poczęstunek i nagrody zapewnił GDK w Lini. Najlepsi z każdej grupy wiekowej reprezentować będą gminę Linia na konkursie powiatowym.

Opracował Jan Trofimowicz