Zespół istnieje od 2001 roku. Założycielką jest - nauczycielka lińskiej szkoły - Maria Osmańska, która zespołem opiekowała się do 2015 roku. W chwili obecnej kierownikiem zespołu jest Monika Labuda a choreografem Irena Warmowska (grupa młodsz). W 2001 roku zespół wystąpił na scenach w Chojnicach, Kościerzynie, Sierakowicach i Brusach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Udane występy oraz pierwsze laury i nagrody powodowały, iż dzieci i młodzież gimnazjalna skupione w zespole z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w próbach. Władze gminy oraz Gminnego Domu Kultury, a także rodzice zadbali o fundusze na stroje kaszubskie dla członków zespołu. Ważnym osiągnięciem był występ na Zjeździe Kaszubów w Łebie, skąd emitowano program telewizyjny, który oglądali widzowie TVP Polonia, w kraju i za granicą. Sukcesy na scenach i estradach całego województwa powodowały, iż młodzi tancerze zdobywali kolejne laury wśród uznanych kaszubskich zespołów tanecznych.
Członkowie zespołu poprzez swe występy promują folklor kaszubski. Są wierni tradycji i poprzez próby doskonalą nieustannie tańce charakterystyczne dla regionu Kaszub oraz pieśni piosenki w języku kaszubskim. Stałym elementem zespołu jest kapela kaszubska złożona z muzyków grających na: akordeonie, flecie, skrzypcach oraz na typowych instrumentach kaszubskich tj. burczybasie oraz diabelskich skrzypcach. Członkami kapeli są młodzi mieszkańcy gminy. Do najważniejszych osiągnięć zespołu zaliczyć można występy na „Przeglądach Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży” w Bytowie, Kościerzynie, i Kartuzach.
Ponadto zespół Kaszëbskô Rodzëzna występował na wielu festynach, przeglądach i festiwalach kaszubskich m.in. w Luzinie, Gdańsku, Lęborku, Trąbkach Wielkich, Piasecznie, Łęczycach, Garczegorzu, Wejherowie, Nowym Dworze Wejherowskim i Strzebielinie. Ważnym wydarzeniem, w życiu i rozwoju zespołu był udział w Międzynarodowych Warsztatach Tanecznych w Obwodzie Kaliningradzkim w Rosji w 2008 roku. Kilku krotnie zespół występował także na Dolnym Śląsku nawiązując współpracę z włodarzami miasta Trzebnica. Spośród laurów na festiwalach kaszubskich do największych osiągnięć zespołu należy zdobycie dyplomu Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas XV Przeglądu Kaszubskich Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie w 2013 r. oraz zdobycia tytułu Grand Prix na tym samym przeglądzie w 2014 r.
Dziś Kaszëbskô Rodzëzna liczy 50 członków. Są to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Linia, a także dorośli mieszkańcy gminy. Nieustanie trwa zmiana pokoleniowa w zespole. Osoby dorosłe, które założyły już własne rodziny, bądź studentów zastępują młodzi członkowie.
Od 2015 roku swoją działalność rozpoczęła sekcja dziecięca Zespołu Kaszëbskô Rodzëzna, której choreografem jest Pani Irena Warmowska. Zespół mimo krótkiej działalności ma już na kocie pierwszy sukces - 12 czerwca 2016 w Wierzchucinie na Placu Kaszubskim odbył się XII Dziecięcy Przegląd Kaszubskich Zespołów Regionalnych BURCZYBAS 2016 gdzie mali tancerze i śpiewacy z Lini zdobyli I miejsce.