Haft Kaszubski 2016

Święto Haftu Kaszubskiego w Lini

Po raz 21. rozstrzygnięto wyniki największego konkursu haftu kaszubskiego, który miał miejsce w Gminnym Domu Kultury w Lini. Na tegoroczny konkurs 178 uczestników dostarczyło do oceny ponad 400 prac. Jury w składzie: pomysłodawca konkursu, kustosz wystawy Edmund Szymikowski, Jadwiga Sommer, Ewa Gilewska i Benita Grzenkowicz-Ropela oceniali prace w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Uroczystego powitania wszystkich uczestników i gości dokonał dyr. GDK w Lini Jan Trofimowicz. Na ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej dotarli m.in: Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Sekretarz Gminy Żukowo Brygida Markowska, Dyrektor OKiS Żukowo Aleksandra Rogalewska, Specjalista ds. aplikacji/projektów Wejherowskiego Centrum Kultury Anna Pobłocka, Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej Tomasz Fopke,  V-ce Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Elżbieta Pekala, Prezes ZKP o/ Linia Henryk Kanka, Z-ca Wójta Gminy Linia Astrida Kaczyńska, Sekretarz Gminy Linia Mirosława Kuberna, Skarbnik Gminy Linia Ewa Meyer, Przewodniczący RG Linia Czesław Hinz wraz z Z-cą Andrzejem Labuda, pracownik Nadleśnictwa Strzebielino Patryk Stankowski, proboszcz parafii w Lini ks. Wojciech Senger, przedstawiciel Fundacji Skansenu Pszczelarskiego z Żukowa Marian Jeliński, Dyrektor SP Niepoczołowice Joanna Kruszyńska-Labuda i Dyrektor SP Kętrzyno Grażyna Bronk. Astrida Kaczyńska Z-ca wójta gminy Linia dokonała oficjalnego otwarcia wystawy i odczytała list Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha skierowany do uczestników konkursu. Edmund Szymikowski odczytał protokół konkursowy i zaczęło się wręczanie licznych nagród rzeczowych i finansowych, którego dokonali w/w goście honorowi konkursu. W kategorii szkół wystąpiło łącznie aż 92 uczniów, spośród których laureatami pierwszych miejsc zostali:

 1. Szymon Glazik – Żukowo
 2. Pola Petryńska – Żukowo
 3. Matylda Cybula – Żukowo
 4. Marta Ossowska – Żukowo
 5. Natalia Behmke – Wierzchucino
 6. Dominika Formela – Żukowo
 7. Kornelia Konkol – Żukowo
 8. Anna Kapusta – Wierzchucino
 9. Dominika Płotka – Sierakowice

Ponadto udział w konkursie wzięły dzieci ze szkół w Niepoczołowicach, Kętrzynie, Stężycy, Popowie, Rumi, Miszewa.       

 

W kategorii młodzieży komisja przyznała cztery pierwsze miejsca, które zajęli:

 1. Damian Makurat – Żukowo
 2. Stanisław Piskorski – Żukowo
 3. Aleksandra Grońska – Człuchów
 4. Magdalena Milewska – Człuchów

Ponadto udział w konkursie wzięli uczniowie z Szopy, Sierakowic i Rumi.

 

W gronie osób dorosłych pierwsze miejsca jury przyznało paniom:

 1. Zofia Orłowska – Przechlewo
 2. Danuta Niechwiadowicz – Gdańsk
 3. Stanisława Hinc – Linia
 4. Wanda Szynwelska – Człuchów
 5. Elżbieta Lewandowska – Człuchów
 6. Danuta Petelska – Człuchów
 7. Zbigniew Mysłek – Człuchów
 8. Maria Stosik – Gdańsk
 9. Teresa Dembkowska – Wejherowo
 10. Bożena Treszczyńska – Człuchów
 11. Helena Fert – Przechlewo
 12. Józefa Sitarz – Przechlewo
 13. Łucja Chyła – Tuchola
 14. Antonina Olszewska – Tuchola
 15. Marianna Weilandt – Tuchola
 16. Jolanta Parszuta - Mąkowarsko

 

Ponadto w konkursie udział wzięły hafciarki z Chwaszczyna, Bolszewa, Wejherowa, Dzięcielca, Żukowa, Ostrowite, Dębek, Piastoszyna, Bralewnicy i Swornychgaci. Szczególne oklaski zebrali Halina Dulemba z Krakowa oraz  Andrzej Wojsz - debiutant, który do Lini dojechał aż z odległego Węgrowa w województwie mazowieckim! Warto dodać, że konkurs po raz kolejny otrzymał honorowy patronat oraz środki na nagrody od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!, a to wielkie wyróżnienie tak dla organizatorów jak i dla

samych uczestników. Również Para Prezydencka Agata i Andrzej Dudowie przekazali swoje nagrody, które trafiły do najmłodszej uczestniczki konkursu 7-letniej  Zofii Jereczek z Sierakowic. Nagrodę od Pary Prezydenckiej dla najbardziej oddanej hafciarki, która przekazuje zamiłowanie i kunszt hafciarski młodemu pokoleniu otrzymała Bernadetta Reglińska z Żukowa. Warto nadmienić, że specjalne nagrody dla laureatek i laureatów przekazał także Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Jak podkreślają sami uczestnicy udział w konkursie w Lini do wielka przygoda, bowiem oprócz rywalizacji istnieje możliwość podziwiania w jednym miejscu najpiękniejszych haftów z regionu. Organizatorzy przygotowali białe róże dla członków jury oraz współorganizatorów i sponsorów. Dziękowano także Edmundowi Szymikowskiemu i Janowi Trofimowiczowi za wkład pracy w przygotowanie przedsięwzięcia. Należy dodać, że mrówczą pracę w przygotowaniu wystawy wykonały Gabriela Syldatk i Paulina Bigus, które

pomagały w przygotowaniu ekspozycji i dołożyły wszelkich starań by konkurs dostarczył po raz kolejnych niezapomnianych wrażeń szczególnie uczestnikom. Cieszy fakt, że media z różnych stron  objęły patronatem konkurs a także miały swoich przedstawicieli na wystawie.

W tym roku prace konkursowe będą gościły w Lini do końca czerwca a następnie wystawa trafi na dwa tygodnie do Żukowa. 23 lipca prace z Lini wraz z innymi historycznymi haftami zaprezentowane wyeksponowane zostaną w Nadbałtyckim Centrum Kultury - kościele Św. Jana w Gdańsku. Zatem po raz pierwszy prace konkursowe z Lini będą mieli możliwość obejrzeć mieszkańcy grodu znad Motławy a także rzesze turystów z kraju i obcokrajowcy, którzy jak wiadomo licznie odwiedzają stolicę naszego województwa m.in. z okazji Jarmarku Świętojańskiego. A zatem promocja haftu trwa w najlepsze!

Nagrody finansowe  na konkurs przekazali:  wspomniane Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminny Dom Kultury i Urząd Gminy w Lini, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Urząd Miasta i Gminy Żukowo, Gmina Sierakowice oraz sponsorzy indywidualni. Nagrody rzeczowe dla uczestników przekazali: Nadleśnictwo Strzebielino, Wejherowskie Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach, Urzędy Miast w Wejherowie, Rumi i Tucholi, Starostwa w Kartuzach i

Tucholi oraz Zarząd Główny ZKP i Muzeum  Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.