Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Linia

W dniu 27 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej im Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu  (Gmina Linia) odbyły się Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gminie Linia oraz Święto Patrona Szkoły w Pobłociu organizowane są w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Uroczystość w obecności licznie zaproszonych gości w tym, Szefa Szkolenia 3 Flotylli Okrętów kmdr dr Kazimierza Pulkowskiego, dowódcy Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa kmdr por. Artura Gajdemskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego Gabrieli Lisius, asystentów posłów na sejm RP oraz kombatantów  rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Strzepczu, której przewodniczył ks. Dziekan Marynarki Wojennej kmdr por. Zbigniew Rećko. Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu.  W obecności Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej odczytano Apel Poległych oraz złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Obecność Marynarki Wojennej związana jest z upamiętnieniem w tym roku przez społeczności gminy Linia komandorów  Zbigniewa Przybyszewskiego, Stanisława Mieszkowskiego oraz Jerzego Staniewicza – bohaterów kampanii wrześniowej1939 r., obrońców Helu, którzy po powrocie z niewoli w 1945 r. rozpoczęli obudowę Marynarki Wojennej oraz zniszczonego wojną kraju. Aresztowi w 1950 r. oskarżeni przez Informację Wojskową o zdradę, torturowani i skazani na śmierć. Wyrok wykonano w grudniu 1952 r. na Warszawskim Mokotowie. Witając zaproszonych gości dyrektor szkoły pan Jerzy Skielnik podkreślił przykład pracy i poświęcenia jakie przyświecało zamordowanym komandorom jako wzór dla uczniów szkoły.  Przemawiając do zgromadzonych gości oraz społeczności szkolnej Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lisius podkreśliła, wyjątkowość szkoły w Pobłociu – pierwszej szkoły w Polsce mającej takiego patrona. Asystent Poseł na Sejm RP Doroty Arciszewskiej Mielewczyk wspomniał o nierozerwalność etosu patriotyzmu w wychowaniu młodego pokolenia, Wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht, wspomniała o cykliczności w upamiętnianiu po raz czwarty Żołnierzy Niezłomnych oraz dziękowała oficerom i marynarzom Marynarki Wojennej za uświetnienie Dnia Patrona Szkoły. 

            Następnie uczestnicy obchodów przeszli do budynku szkoły gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia wspominająca komandorów oraz ogłoszono wyniki I Wojewódzkiego Konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”, w którym nagrody ufundowali: Instytut Pamięci Narodowej o/Gdańsk, Szkoła Podstawowa w Pobłociu, Urząd Gminy Linia i Gminny Dom Kultury w Lini.

W gminie Linia święto Żołnierzy Wyklętych obchodzone jest od 2013 roku (nadanie imienia „Żołnierzy Niezłomnych” szkole w Pobłociu). W związku z uroczystością co roku uczniowie szkoły przygotowują akademię wspominająca innych „niezłomnych” m.in. Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, Augustyna Westphala oraz członków Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski.

Zaproszeni goście w ciepłych słowach skierowanych do zgromadzonej społeczności szkoły w Pobłociu wyrażali się o postawie i osiągnięciach młodzieży w upamiętnianiu bohaterów Polski z okresu II konspiracji. Na zakończenie licznie przybyli goście oraz mieszkańcy gminy Linia spotkali się na uroczystym poczęstunku, który przygotowali rodzice i uczniowie szkoły. Głównymi organizatorami uroczystości byli: Szkoła Podstawowa w Pobłociu, Urząd Gminy Linia i Gminny Dom Kultury w Lini.