Sołectwo Kętrzyno
KĘTRZYNO jest jedną z wsi sołeckich, leżącą w północno-wschodniej części gminy, przy przedwojennej granicy polsko-niemieckiej. Przez Kętrzyno przebiega linia kolejowa Kartuzy - Lębork oraz jedna z dróg łączących Linię z Lęborkiem.
KĘTRZYNO jest jedną z wsi sołeckich, leżącą w północno-wschodniej części gminy, przy przedwojennej granicy polsko-niemieckiej. Przez Kętrzyno przebiega linia kolejowa Kartuzy - Lębork oraz jedna z dróg łączących Linię z Lęborkiem.
KOBYLASZ to jak pisze Aleksander Labuda: „nji vjes nji pustkji, a kobelaszon to nji gbur nji lesók, ło cos kole te. Kobełósz lezi naprocem Lenji, Jigrzeczni, Kamjanni Gore, Głodnjice e Vronjice. Je tak dobrze sketi v łonje nótere, że bele chto bez kartę e kompasa tam n j e t r a f i... ".
Ta najmłodsza wieś w gminie Linia to grupa zabudowań leżących między Pobłociem a Lewinem, nieopodal jeziora o tej samej nazwie. Przy północnym brzegu jeziora, pośród sosnowego lasu, w ostatnich latach powstało osiedle domków letniskowych, w których wypoczywa trójmiejska bohema.
LEWINO to nieduża wieś sołecka położona w południowo-wschodnim krańcu gminy. Wieś ta leży z dala od głównych dróg, a autobus PKS, dojeżdżający tam z Wejherowa i Gdyni, kończy w Lewinie swój kurs.
To największa wieś gminy, będąca od roku 1975 siedzibą władz. Prócz Urzędu Gminy znajdują się tu także ośrodek zdrowia, lokale gastronomiczne, stacja paliw, apteka, bank i Ośrodek Kultury. Nazwa wsi - Linia - wbrew przypuszczeniom nie jest związana z żadną linią graniczną, lecz wywodzi się od lnu. Zresztą po kaszubsku wieś nazywana jest po prostu „Lenją".
Sołecka wieś położona nad Łebą w południowej części gminy. Koło wsi Łeba ma pierwszy przełom przez morenową wysoczyznę, zwaną Wysoczyzną Miłoszewską. Ze wsi roztacza się przepiękna panorama szerokiej doliny Łeby.
To duża wieś sołecka położona w południowej części gminy, w odległości 4 km od Lini. Przez wieś przebiega gruntowe drogi prowadząca z Lini do Bukowiny i droga powiatowa nr 1431G Niepoczołowice-Kamienica Królewska.
To jedyna na terenie gminy Linia wieś, która przed wojną należała do Niemiec. Do dziś zwarta zabudowa wsi wyróżnia ją na tle pozostałych miejscowości. Kwestią gustu jest określenie czy na korzyść, czy na niekorzyść Osieka.
Pobłocie to nieduża wieś sołecka położona przy drodze łączącej Strzepcz z Wejherowem. Nie ma tu zabytków, a większość domów stojących wzdłuż szosy powstała po wojnie. Wieś liczy obecnie ponad 400 mieszkańców.
Smażyno leży w północno-wschodnim krańcu gminy Linia, przy drodze łączącej Strzepcz z Wejherowem. Znajduje się tu Jedyny na terenie gminy dawny kościół ewangelicki oraz najlepiej zachowany na terenie gminy XIX-wieczny dwór.
Zazwyczaj pierwszą dużą wsią do jakiej trafiają turyści odwiedzający gminę Linia jest właśnie Strzepcz. Znajduje się tu skrzyżowanie dróg prowadzących do Wejherowa, Lęborka, Kartuz i Kościerzyny.
TŁUCZEWO to sołecka wieś położona przy starym brodzie przez Łebę. Dziś przebiega tędy szosa z Lini i Lęborka do Strzepcza. Wieś jest nieduża, lecz malownicza. Łeba płynie tutaj w dolinie, a większość budynków można uznać za zabytkowe.
ZAKRZEWO najczęściej kojarzy się z nazwą stacji kolejowej na linii Kartuzy - Lębork, aktualnie nie istniejąca, posiadającej także drugi człon -Linia. W rzeczywistości stacja położona jest na gruntach Zakrzewa, ale do samej wsi jest dalej niż do Lini.