Święto Ludowych Zespołów Sportowych w Lini 22.02.2008r.

Dnia 23 lutego w Sali Gminnego Domu Kultury w Lini spotkali się byli i obecni działacze i sportowcy związani z LZS-ami z terenu gminy Linia. Okazją ku temu była 5-ta rocznica założenia Gminnego Stowarzyszenia LZS w Lini. Stowarzyszenie LZS jest spadkobiercą założonej w 1973 roku podobnie jak w wielu tworzonych wówczas gminach Rady Gminnej LZS. Na początku sportem kierował Roman Dawidowski i wspomagali go nauczyciele wychowania fizycznego Tadeusz Makurat i Stanisław Kalinowski. Prezesem Rady Gminnej LZS był Kazimierz Kuberna natomiast po nim w latach 1977-1987 Zenon Hinca. Jak podaje pan Zenon wówczas na terenie gminy działało 7 kół LZS – najprężniejsze w Smażynie – kierowali nim Ireneusz Dosz i bracia Henigowie oraz w Strzepczu - bracia Marek i Roman Maciejewscy. Po panu Hincy Prezesem RG LZS kierował Kazimierz Okrój. W działalność sportową angażował się także Marian Sikorski oraz bracia Kwieciszewscy. W latach 70-tych drużyna LZS Linia grała w silnej klasie B gdzie przeciwnikami były min drużyny Cartusia Kartuzy, Gryf Wejherowo, Arka II Gdynia.
            Na spotkaniu Prezes obecnego Gminnego Stowarzyszenia LZS w Lini Józef Kotas przedstawił dokonania minionego 5-lecia. LZS organizuje i prowadzi w gminie turnieje
i rozgrywki sportowe dla mieszkańców, drużyna LZS- GKS Linia występuje w woj. Klasie B, a GS LZS jest głównym organizatorem dorocznego Kaszubskiego Wojewódzkiego Biegu Przełajowego w Lini.
            Na wniosek GS LZS Pomorskie Zrzeszenie LZS przyznało sportowcom i działaczom odznaczenia, które wręczył wieloletni Prezes a obecnie Sekretarz Pomorskiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku Wiesław Szczodrowski. Srebrne Honorowe Odznaki LZS otrzymali: Andrzej Potrykus, Czesław Szaradowski, Tadeusz Bednarek, Wiesław Furman, Franciszek Miotk, Jarosław Szaradowski, Marcin Sokół, Zbigniew Ruszkowski, Andrzej Miotk, Jarosław Klawikowski, Andrzej Kuberna, Kazimierz Kuberna, Marcin i Leszek Hening, Kazimierz Koszałka, Czesław Hinz, Zenon Hinca.
Złote Honorowe Odznaki LZS otrzymali:
Józef Kotas, Zdzisław Konkol, Stanisław Bigus, Karol Jankowski, Bogusław Pawelczyk, Bronisław i Wiesław Kwieciszewscy, Tomasz Miecznikowski, Łukasz Jabłoński, Stanisław Adamczyk, Edmund Szymikowski, Marian Sikorski, Henryk Kanka, Sylwester Jeliński, Andrzej Labuda, Mirosław Kotłowski oraz Edmund Janca.
            Wójt Łukasz Jabłoński wręczył na ręce Prezesa GS LZS piłki, które zawsze w sporcie na wsi się przydadzą. Władze gminy Przewodniczący Rady Stanisław Bigus oraz Wójt Łukasz Jabłoński wręczyli z dyrektorem GDK w Lini dyplomy i upominki wieloletnim nauczycielkom w-f w Lini i Strzepczu – Teresie Hirsz i Janinie Gruba.
            Sekretarz Pomorskiego Zrzeszenia LZS wręczył także dwa puchary – Wójtowi Łukaszowi Jabłońskiemu – za wspieranie przedsięwzięć sportowo rekreacyjnych w gminie Linia, oraz Janowi Trofimowiczowi – za wieloletnią owocną współpracę z Radą Wojewódzką LZS oraz propagowanie kultury fizycznej na wsi. W minionych latach obecny dyrektor GDK w Lini był kierownikiem wojewódzkiej drużyny turystycznej, która z powodzeniem zdobywała medale na Ogólnopolskich Igrzyskach LZS min w Spale, Zamościu, Zielonej Górze i Kielcach.

Opracowanie Jan Trofimowicz