I Święto Pieczonego Ziemniaka w Gminie Linia

            24 września w słoneczne, niedzielne popołudnie odbył się w Pobłociu – Gmina Linia – po raz pierwszy festyn pod nazwą „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”.  Pomysłodawcą wydarzenia był dyrektor GDK Jan Trofimowicz. W przygotowanie święta aktywnie włączyli się: mieszkańcy Sołectwa Pobłocie z Sołtysem Reginą Malinowską oraz Radnym Stanisławem Stolc na czele. Ponadto sporo pracy w przygotowanie placu rekreacyjnego oraz boiska sportowego włożyła społeczność Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych z Pobłocia. Gospodynie z Pobłocia przygotowały pyszne wypieki i specjały kuchni kaszubskiej.

            Punktualnie o godzinie 14.30 główny koordynator przedsięwzięcia i prowadzący imprezę dyrektor GDK Jan Trofimowicz powitał wszystkich przybyłych na festyn integracyjny. Wśród gości honorowych znaleźli się: Poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska – Mielewczyk, Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht, wraz z Zastępcą Astridą Kaczyńską, Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz wraz z gronem Radnych, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha, Kierownik biura terenowego KRUS w Wejherowie Jadwiga Klińska, Sekretarz Gminy Linia Mirosława Kuberna ,Jerzy Skelnik – dyrektor SP w Pobłociu wraz z całym gronem pedagogicznym.

            Po uroczystym otwarciu i powitaniu rozpoczęły się zmagania  rekreacyjno sportowe.
4 drużyny piłkarskie rywalizowały w turnieju o Puchar Prezesa Pomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Gdańsku. Z poświęceniem grali zatem: druhowie strażacy z OSP Strzepcz, drużyny kawalerów i żonatych oraz żołnierze z Poligonu Marynarki Wojennej
w Strzepczu.

            Specjalna komisja złożona z kucharzy z terenu Kaszub: Andrzej Ostrowski z Bolszewa, Artur Moroz z Sopotu oraz Ludwik Petit z Pucka oceniała potrawy przygotowane przez gospodynie, w których podstawowym składnikiem był ziemniak… Jury oceniające potrawy nie przyznało miejsca pierwszego. II  miejsce zajęła Anna Miotk – szefowa KGW Strzepcz
 a III Halina Pocierznicka z Kochanowa. Ponadto komisja przyznała trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Maria Rzepa, Barbara Wenta oraz Leszek Kożyczkowski – wszyscy z Pobłocia.

            Kolejną konkurencją było stworzenie ziemniaków – cudaków – najciekawszych figurek z ziemniaków. W gronie uczniów klas młodszych zwyciężyła Karolina Derkowska z Pobłocia, przed Darią Marcińską i Katarzyną Kożyczkowską – obie z Pobłocia oraz Leonem jabłońskim
z Lini. Ponadto wyróżniono prace przedszkolaków: Pauliny Derkowskiej i Laury Laskowskiej. W grupie starszej w tej samej konkurencji zwyciężył Krzysztof Wos ze Smażyna przed Adamem Marcińskim i Mateuszem Kożyczkowskim – obaj z Pobłocia.

            Dużo śmiechu wywołała konkurencja rzutowa ziemniakami do wiszących patelni.
W gronie licznych uczestniczek najcelniej rzucały: Ewa Stuba z Bolszewa, Magdalena Gruba ze Strzepcza, Iwona Wos ze Smażyna, Dorota Darznik z Miłoszewa oraz Grażyna Lange z Lewina.

            W konkurencji na największego ziemniaka – mierzono największy obwód – zwyciężył kartofel Mateusza Koszałka z Lewina, który miał aż 46 cm! Kolejne miejsca zajęli Dawid Wirkus i Jakub Choszcz z Pobłocia. Natomiast w konkursie na najcięższego kartofla również zwyciężył Mateusz Koszałka z Lewina – jego okaz ważył 1037 gramów! A kolejne miejsca zajęli: Danuta Potrykus z Linii – 942 gramy oraz Dawid Wirkus z Pobłocia – 931 gramów.
W konkurencji rzutów oponą zwyciężył Krzysztof Koszarowski z Leśniewa – 15,30m, a kolejne miejsca na podium zdobyli: Damian Sikora 15,00 i Damian Janca obaj z Pobłocia – 14,70.
W rywalizacji rzutów głowicą od traktora zwyciężył tym razem Damian Sikora – 8 metrów, przed Damianem Janca 7,10m oraz Szymonem Sikora 7,05m – wszyscy z Pobłocia. 
W rywalizacji przedszkolaków w rzucie ringo zwyciężył Franciszek Bobkowski z Nowej Huty przed Karolem Laskowskim z Pobłocia oraz Szymonem Antczakiem z Rumi. W gronie uczniów klas młodszych najlepszą okazała się Daria Marcińska z Pobłocia a kolejne miejsca zjęli: Natalia Wos ze Smażyna, Rafał Staroszczyk z Będargowa oraz Ania Kożyczkowska z Pobłocia. W gronie uczniów klas starszych zwyciężyła Kornelia Kos z Lewina przed Hanną Laskowską
z Pobłocia oraz Adamem Kaczyńskim z Lini.

Wiele emocji wzbudził konkurs piłowania drewna – „moja - twoja”. Najlepiej
w tej konkurencji wypadli bracia Kamil i Łukasz Grzenkowicz z Lewina, a kolejne miejsca medalowe zdobyli: Dariusz Choszcz z Pobłocia oraz Karol Wos z Rozłazina a także Marcin Laskowskie i Marian Bojanowski z Pobłocia. Salwy śmiechu wzbudzał konkurs – wyścigi traktorów. Rolnicy mieli za zadanie jak najszybciej przyciągnąć do siebie nawlekając na patyk sznurek – traktorki – zabawki dziecinne. Zwyciężył Arkadiusz Klein z Tępcza a kolejne miejsca zajęli: Zbigniew Kobiela z Miłoszewa oraz Bogdan Malinowski z Gowina.

            Puchary, medale oraz nagrody rzeczowe i dyplomy w poszczególnych konkurencjach wręczali goście honorowi festynu a publiczność nagradzała wszystkich gromkimi brawami.
W między czasie trwała loteria przygotowana przez Stowarzyszenie „Lewino Natura XXI wieku”, którym z oddaniem kieruje Justyna Kos. Dla wszystkich były pyszne kiełbaski oraz wata cukrowa i inne niespodzianki dla dzieci. Muzykę dla wszystkich zapewnił Maciej Lewiński ze Strzepcza.

            Po ogłoszeniu wyników w poszczególnych konkurencjach przyszedł czas na wręczenie pucharów w turnieju piłkarskim. Zwyciężyła drużyna OSP Strzepcza. A kolejne miejsca zajęli: Kawalerowie, Poligon Marynarki Wojennej oraz Żonaci. Wszystkie mecze były wyjątkowo zacięte, jednak rywalizacja przebiegała z zasadami fair play. Przyznano też puchary specjalne, które otrzymali: najlepszy zawodnik – Rafał Bronk z drużyny żonatych, najlepszy bramkarz – Karol Wroński – z OSP Strzepcz, król strzelców – Sebastian Pionk –z żonatych. Okazałe trofea wręczyli Prezesi wojewódzkich struktur LZS Piotr Klecha i Jan Trofimowicz.

            Impreza w Pobłociu zgromadziła setki osób z Pobłocia i okolicznych miejscowości ale także gości z całego regionu Kaszub. Pogoda wyjątkowo dopisała zatem smakowały także ziemniaki pieczone w ognisku, które z apetytem zajadały nie tylko dzieci.