Wernisaż prac malarskich w Gminnym Domu Kultury w Lini

W GDK w Lini 21 września 2016 roku odbył się wernisaż prac i podsumowanie pleneru malarskiego, który w sierpniu br. odbył się po raz kolejny w gościnnych progach Zespołu Szkół w Lini. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie oraz Gminny Dom Kultury w Lini. Tematami wiodącymi pleneru były obrazy do książki autorstwa A. Labudy „Òstatny sąd w Mirchòwie. Brawãda na dzejowò - spòlecznym spòdlim” oraz pejzaże kaszubskie.

Uroczystego powitania gości i licznie zgromadzonej widowni dokonał dyrektor GDK w Lini. Następnie przed publicznością zaprezentował się dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Kaszëbskô Rodzëzna z Lini. Dzieci podbiły swym żywym śpiewem i tańcem publiczność, która głośnymi oklaskami nagrodziła zespół.  Warto dodać, że dzieci z Lini 1 października wystąpią  w sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku podczas wręczenia Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W świat dorobku literackiego  Aleksandra Labudy wprowadziła zebranych córka pisarza – Jaromira Labudda, która również tworzy utwory w języku kaszubskim. Opowiadając o książce „Òstatny sąd w Mirchòwie. Brawãda na dzejowò - spòlecznym spòdlim”. Mówiła, że uznani znawcy języka kaszubskiego porównują opisy przyrody zawarte w książce do słynnych opisów przyrody w „Panu Tadeuszu”. Z racji dużej ilości dialogów książka jest też wspaniałym materiałem do ekranizacji filmowej.

Maciej Tamkun kierownik artystyczny pleneru dziękował współorganizatorom za warunki i atmosferę gościnności jaka panowała w Lini podczas pleneru. Mówił o wzajemnej pomocy w pracy artystycznej malarzy podczas pleneru. Warto dodać, że w tygodniowym turnusie malarskim wzięło także udział pięć uzdolnionych plastycznie gimnazjalistek z terenu gminy Linia.

Następnie dyrektor GDK Jan Trofimowicz wraz z wójtem Bogusławą Engelbrecht i Prezesem lińskiego oddziału ZKP Henrykiem Kanka wręczyli podziękowania i herbaciane róże uczestnikom pleneru: Ewie Świderskiej-Mądry, Aleksandrze Mazurkiewicz-Tiesler, Ludwice Szefke, Teresie Ellwart, Bogusławie Bach, Alinie Żywickiej, Celinie Szachowskiej, Antoninie Szachowskiej, Bronisławowi Melzer i Maciejowi Tamkun oraz młodym malarkom z terenu gminy: Karolinie Konkel, Magdalenie Pipka, Kindze Baranowskiej, Karolinie Studzińskiej i Kindze Tłuścik. Podziękowania trafiły też do Janiny Borchmann – dyrektora biblioteki w Bolszewie za współpracę przy organizacji pleneru oraz córek Aleksandra Labudy – Jaromiry, Miłosławy i Bogusławy.

Z krótkim koncertem wystąpił chór Pięciolinia z Lini, który 8 października uroczyście świętować będzie swoje 30-lecie. Chórzyści zaprezentowali utwory w języku kaszubskim, które  gromkimi brawami nagrodziła publiczność.

Na zakończenie Janina Borchmann wręczyła Bogusławie Engelbrecht akt nadania tytułu i statuetkę ANIOŁA KULTURY – 2016. Wzruszona pani wójt dziękowała za uznanie i wyróżnienie. Natomiast Bogusława Labuda piękną kaszubszczyzną dziękowała artystom malarzom za upamiętnianie twórczości Ojca na płótnach obrazów a współorganizatorom przedsięwzięcia za pomysł i realizację pleneru. Po oficjalnej części zgromadzeni podziwiali dzieła malarskie przy filiżance kawy i pysznym cieście.