75 rocznica Marszu Śmierci I POKAZ FILMU "WIEŚ SPRAWIEDLIWYCH. ŚWIADKOWIE"

7 lutego o godz. 18:00 w dużej sali Gminnego Domu Kultury w Lini uroczyście otwarto wystawę związaną z powrotem Pomorza Gdańskiego w granice Rzeczypospolitej w roku 1920. Jednocześnie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Wieś sprawiedliwych. Świadkowie”.

Dokument przypomina tragiczne wydarzenia związane z ewakuacją więźniów z obozu koncentracyjnego KL Stutthof, jaka miała miejsce na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Film opowiada o pełnych poświęcenia postawach mieszkańców wsi Pomieczyno, którzy nie bacząc na zagrożenie nie tylko dokarmiali ewakuowanych więźniów, ale pomagali w ucieczce, za co groziła kara śmierci. Jak zapowiedział jeszcze przed projekcją, producent wykonawczy filmu Pan Tomasz Słomczyński, dokument opowiada o heroizmie mieszkańców Pomieczyna. Jednak podobnie zachowywali się mieszkańcy innych kaszubskich wsi, leżących na trasie przemarszu kolumn ewakuowanych więźniów. W Nawczu, niedaleko Lini, był obóz przejściowy, gdzie dziś stoi pomnik kościół, a na pobliskim cmentarzu spoczywa 600 więźniów. Na cmentarzu w Strzepczu również spoczywają uczestnicy Marszu Śmierci.

Wieczór w Domu Kultury rozpoczął się od recytacji wierszy Jana Rompskiego, również więzionego w KL Stutthof. Amelia Wrońska wyrecytowała „Pòmión zwònów”, Marta Szczypior fragment wiersza zatytułowanego „Jiwru pòmiów”, natomiast „Wòlny Bôłt” wyrecytowały Martyna Waldowska i Klaudia Pipka. Uczennice Przygotowała Pani Urszula Miotk. Projekcja wywołała wśród gości wspomnienia rodzinne, przytaczane z opowiadań rodziców oraz dziadków, którzy zachowali pamięć o tamtych wydarzeniach.

Po uroczystości, wszyscy udali się pod liński pomnik pamięci, znajdujący się nieopodal Domu Kultury, aby oddać hołd tragicznie zmarłym uczestnikom Marszu Śmieci.

Wystawa „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020”, powstała dzięki Fundacji Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Osobne podziękowania kierujemy do Instytutu Pamięci Narodowej za użyczenie stojaków do ekspozycji. Film „Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie” wyreżyserował Andrzej Dudziński, natomiast producentem je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

GALERIA
https://www.facebook.com/pg/gdk.gminalinia/photos/?tab=album&album_id=770382696705271