Wycieczka krajoznawcza do stolicy naszego województwa - Gdańsk 27.08.2008r.

Wyprawę autokarową po raz kolejny wspólnie zorganizowali członkowie stowarzyszenia „Bądźmy Razem” oraz Gminny Dom Kultury w Lini. Gminnym autokarem dzięki uprzejmości wójta gminy wyruszyło 45 uczestników – dzieci z opiekunami oraz emeryci i renciści z terenu gminy.
Pierwszym punktem wyprawy był gdański ogród zoologiczny. Dzieci i starsi
z zachwytem podziwiali najróżniejsze ptaki i ssaki z różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwróciły sprowadzone w tym roku do Gdańska dwie żyrafy. Dzieciom szczególnie podobały się szympansy, goryle i skaczące w różnych kierunkach małpy.
Po długim spacerze udaliśmy się do głównej gdańskiej nekropolii – Katedry Oliwskiej, po której oprowadził nas kleryk Łukasz Gralewicz z Gdańskiego Seminarium Duchownego. W skupieniu wysłuchaliśmy 20 minutowego koncertu organowego, który wywarł na zgromadzonych niesamowite wrażenie. Najmłodszym najbardziej podobały się ruchome anioły z instrumentami oraz ruszające się podczas koncertu inne elementy organów.
Po zwiedzeniu katedry dzięki uprzejmości znajomego ks. diakona Roberta Janhs rodem z Rumi dane nam było zwiedzić… Gdańskie Seminarium Duchowne. Wycieczkowicze mogli zobaczyć kaplicę „Magnę”, w której modlą się przyszli kapłani, krużganki
i wewnętrzny dziedziniec seminarium, które są miejscem medytacji i modlitwy kleryków.
Zwiedziliśmy także salę, w której podpisano tzw. „Pokój Oliwski” w roku 1660 kończący wojnę Szwedów i Polski. Następnie zwiedziliśmy ogród seminaryjny, w którym dane nam było posmakować pysznych jabłek. Panie niczym rajskie Ewy, delikatnie jednak ze smakiem gryzły owoce.
            Następnym punktem wyprawy była gdańska starówka. Przeszliśmy długim Targiem by dojść nad Motławę a stamtąd statkiem Żeglugi Gdańskiej popłynęliśmy na Westerplatte. Od strony wodnej mogliśmy podziwiać wielkie dźwigi oraz stoczniowe doki, a także statki, które akurat zacumowały w gdańskich portach. Przepływaliśmy także obok Twierdzy Wisłoujście, która jest zabytkiem klasy zerowej, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
            Na cmentarzu obrońców Westerplatte zapaliliśmy znicze i przeszliśmy pod pomnik poświęcony zamordowanym żołnierzom walczącym w 1939 roku oraz wszystkim marynarzom walczącym na różnych morzach i oceanach.
            Pełni wrażeń i nieco zmęczeni jednak szczęśliwi bo pogoda mimo zachmurzenia okazała się łaskawa wyruszyliśmy na wspólny posiłek. Nieco wzmocniwszy siły siewając piosenki wróciliśmy do domu.
            Po raz kolejny dzieci oraz osoby starsze miały możliwość integracji, poprzez wspólne rozmowy spacer itd. Wśród młodych uczestników były dzieci niepełnosprawne, które wspaniale czują się w gronie rówieśników – zatem jest przełamywanie wszelkich barier.

Opracował – organizator Jan Trofimowicz