40-ty jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Turystyczny LZS na Westerplatte 5-7.09.2008r.

Po raz 40-ty przybyli do Gdańska turyści wiejscy z terenu całego kraju
na Ogólnopolski Zlot Turystyczny LZS. Pierwszy raz za sprawą Jana Trofimowicza Dyrektora GDK w Lini a zarazem Członka Prezydium Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku w imprezie wzięli udział turyści z gminy Linia. Opiekunami uczniów z Zespołu Szkół w Strzepczu byli nauczyciele Ewa Roman, Teresa Skrzypkowska i kierownik ekipy Tomasz Miecznikowski. Turyści na zlot udali się gminnym autokarem.
            Uroczystego otwarcia zlotu przed grobem mjr Henryka Sucharskiego dokonał Wieloletni Sekretarz Pomorskiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku Wiesław Szczodrowski oraz Bogumił Brzozowski i Jan Gomoła  - Członkowie Rady Głównej LZS w Warszawie.
            Po uroczystym otwarciu delegacje poszczególnych ekip złożyły na grobach żołnierzy wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Gminę Linia, Powiat Wejherowski oraz Województwo Pomorskie reprezentowało 40 turystów z terenu gminy Linia.
            Po części oficjalnej uczestnicy zlotu z przewodnikami PTTK rozpoczęli zwiedzanie Westerplatte. Następnie turyści z różnych stron kraju statkiem Żeglugi Gdańskiej popłynęli do przystani nad Motławą. Wszyscy mieli możliwość podziwiania stoczni gdańskich oraz kanałów portowych i starówki gdańskiej od strony Martwej Wisły i Motławy. Następnie był czas na zwiedzanie starówki wraz z przewodnikiem, który szczegółowo tłumaczył ciekawe losy Gdańska i gdańszczan zamieszkujących miasto przez stulecia.
            Po zwiedzaniu miasta uczestnicy zlotu zameldowali się na mecie, która znajdowała się nad brzegiem Zatoki Gdańskiej – camping w dzielnicy Stogi. Na mecie zlou uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii Gdańska oraz Westerplatte i wiadomościami historycznymi związanymi z II Wojną Światową. Na zakończenie odbyły się konkurencje rekreacyjno – sportowe. W/w konkurencjach startowały 3-osobowe drużyny i każdy jej członek startował w jednej z konkurencji. Suma zdobytych punktów z poszczególnych konkurencji decydowała o zajętym przez drużynę miejscu.
            Po zakończeniu zmagań sportowych przyszedł czas na ciepły turystyczny posiłek
na campingu.
            Komisja sędziowska skrupulatnie liczyła wyniki w konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych. Z grona turystów z gminy Linia najlepiej indywidualnie wypadły:
w konkursie wiedzy o Gdańsku – Hanna Miecznikowska, Jadwiga Szur oraz Joanna Sikora
- wszystkie znalazły się w pierwszej 10-ce
W zwinnościowym torze przeszkód najlepiej natomiast spisał się Rafał Darznik, który zajął IV miejsce. Po zebraniu wszystkich punktów poszczególnych 3-osobowych drużyn okazało się, że uczniowie Zespołu Szkół w Strzepczu zajęli II miejsce w kategorii szkół.
W nagrodę otrzymali piękny puchar. Prowadzona była także klasyfikacja powiatowa
i w niej reprezentanci powiatu wejherowskiego zajęli wysokie V miejsce! W nagrodę także otrzymali puchar, który przekazano władzom gminy.

            W klasyfikacji wojewódzkiej punktowały dwie najwyżej sklasyfikowane ekipy powiatowe. Dla naszego województwa oprócz powiatu wejherowskiego punktowali reprezentanci powiatu gdańskiego. Wspólne wyniki  sprawiły, że województwo pomorskie zajęło I miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej wyprzedzając m.in. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i łódzkie.
            Zlot uczestnikom dostarczył niezapomnianych wrażeń. Młodzi turyści mieli możliwość zwiedzenia miasta Gdańska i poznać nieco historii związanej z II Wojną Światową, zatem lekcja historii i geografii na żywo. A skoro jeszcze udało się przy pięknej pogodzie zdobyć puchary to czego można chcieć więcej. Może to początek przygody w gminie Linia ze zlotami turystycznymi LZS, które od lat są organizowane w całym kraju.

Opracował Jan Trofimowicz