Pielgrzymi z Drogi Pomorskiej Św. Jakuba odwiedzili GDK w Lini

17 lipca do Gminnego Domu Kultury w Lini dotarła kilkunastoosobowa grupa pielgrzymów, którzy kroczyli szlakiem św. Jakuba w stronę Lęborka i dalej do Łeby. Kierownikami grupy byli Jan Kiśluk i Tadeusz Krawczyk z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Lęborka”. Mimo niesprzyjającej pogody pielgrzymi w dobrych humorach weszli w progi GDK. Tu czekała na nich ciepła fasolka po bretońsku, gorąca kawa i herbata oraz ciasto.

Przybyłych powitał dyrektor GDK, który przedstawił formy działalności kulturalno – rekreacyjnej oraz turystyczne prowadzone przez GDK na terenie gminy. Przybliżył pątnikom m.in. z Lęborka, Gdańska, Tczewa imprezy organizowane przez GDK. Edmund Szymikowski kustosz wystawy haftu opowiadał o historii konkursu hafciarskiego oraz przedstawił zainteresowanym symbolikę i wzornictwo poszczególnych szkół haftu. Grono osób z wielką uwagą słuchało pana Edmunda. Warto nadmienić, że wśród gości była jedna z uczestniczek, która pieszo pielgrzymowała aż z Braniewa.

Grupa mimo deszczu zwiedziła także miejscowy kościół parafialny oraz poznawała najbliższe otoczenie GDK. Część grupy pojechała na nocleg do Lęborka natomiast kilka osób nocleg spędziło na małej sali w GDK. Był czas na odpoczynek i spotkanie i wspólny śpiew przy dźwiękach gitary. Dziś część grupy na dalszy etap wyruszyła pieszo mimo rzęsistego deszczu a część po śniadaniu do Lęborka udała się autobusem. Pielgrzymom przekazano upominki w postaci książek o chórze „Pięciolinia” oraz płyt DVD z IV Ogólnopolskiego Festiwalu „Pater Noster”. Kierownicy ekipy pozostawili zaś naklejki z charakterystycznymi muszlami „Camino de Santiago”, które posłużą do promocji i nowego oznakowania trasy.

Warto dodać, że w minionych dniach wystawę haftu w GDK odwiedziły m.in. osoby wypoczywające w naszej gminie jak i przejeżdżające przez Linię m.in.: z Warszawy, Koszalina, Szczecina, Słupska i Gdańska. Wszyscy odwiedzający nie kryli zachwytu widząc piękne prace rąk ludzkich…