Dzień Seniora w Lini i w Strzepczu

29 stycznia 2020 roku w gminie Linia miał miejsce pierwszy z dwóch zaplanowanych Dni Seniora. Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Leonida Teligi w Lini. Na zaproszenie odpowiedziało wielu Seniorów naszej gminy, którzy gromadnie przybyli na to jedyne w swoim rodzaju święto. Po przywitaniu gości przez Panią Wójt Bogusławę Engelbrecht oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Tadeusza Klein, młodzież szkoły gospodarza, przedstawiła Jasełka, które przygotowała Pani Hanna Wetta. Jasełka są przedstawieniami, które zawsze można osadzić we współczesnym kontekście i tym też kierowała się opiekunka a zarazem reżyserka przestawienia, nawiązując do obyczajowości młodzieży i świata dorosłych. Po Jasełkach na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z tutejszego przedszkola. Najpierw zaprezentowali się chłopcy (białe koszule, czarne spodnie, szelki i kapelusze), prezentując rozbudowany program choreograficzny oczywiście pod bacznym okiem pani Angeliki Klejna i Patrycji Ellwart. Jako drugie zaprezentowały się dziewczynki, wspaniale ucharakteryzowane za babcie (chusta, długa spódnica i co najciekawsze przy lasce). Już same wejście dziewczynek wzbudziło aplauz. Małe artystki również pokazały swój układ choreograficzny. Paniom opiekunkom maluchów dziękujemy za ogrom pracy włożony przygotowanie tego występu.


Po krótkiej przerwie na taniec, dyrektor Gminnego Domu Kultury Pani Kamila Soroko przeprowadziła pierwszy z konkursów pod nazwą „Sokole Oko”, który polegał na trafieniu rzutką jak największej ilości balonów. Po konkursie na bystre oko, Seniorzy popisywali się swoimi zdolnościami wokalnymi, śpiewając wylosowane przez siebie piosenki, oczywiście tekst piosenek wcześniej został przygotowany przez Gminny Dom Kultury. Konkursy przeplatane były tańcami, tak też po popisach wokalnych chętni poderwali się do tańca w wykonaniu Pana Tomasza Sobisza i Anny Stelmaszyk.

Po tym chwilowym „rozprzężeniu” na scenę zaproszonych zostało pięć par, które kolejno wzięły udział w konkursie odgadywania głosu partnera, zgodności charakterów oraz spostrzegawczości panów. Po czym zabawa taneczna rozkręciła się na dobre.
Oczywiście święto Seniora nie byłoby takie udane, gdyby nie troska pań z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na czele z kierowniczką Panią Marią Pipka. Dziękujemy dyrektor Szkoły Podstawowej w Lini Pani Barbarze Klebba za gościnę oraz gminnym władzom na czele z Panią Wójt Bogusławą Engelbrecht.

31 dzień stycznia odbył się Dzień Seniora w sołectwie Strzepcz. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowe im. Aleksandera Labudy. Całe przedsięwzięcie organizowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lini przy współudziale Szkoły Podstawowej w Strzepczu i Gminnego Domu Kultury w Lini.

Po otwarciu Dnia Seniora przez Dyrektor GDK Panią Kamilę Soroko, przed gośćmi wystąpiły dzieci z przedszkola mieszczącego się w tutejszej szkole podstawowej, które pokazały układy taneczne z szarfami przeplatane śpiewanymi kolędami, następnie nastąpiła inscenizacja tradycyjnych Jasełek, z odniesieniami do czasów dawnych i do sensu tradycji pustego miejsca przy stole. Dzieci przygotowały panie Karolina Mielewczyk oraz Wiesława Adamska. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Pan Tadeusz Klein oraz Pani Wójt Bogusława Engelbrecht, przytaczając zgromadzonym garść danych statystycznych z terenu gminy Linia, dotyczących życia Seniorów, ich liczebności i trendów demograficznych.

Najstarsi zostali uhonorowani, drobnymi upominkami, po czym wszyscy zaśpiewali „Sto lat”. Po przerwie na tańce, do których nie brakowało chętnych, wszyscy wzięli udział we wspólnych śpiewach ze śpiewnikami w ręku, które zostały przygotowane wcześniej. Po czym odbył się konkurs celnego rzutu pod nazwą „Sokole oko” oraz zmagania par, które rozpoznawały głos partnera i sprawdzały przyzwyczajenia dnia powszedniego. I znowu nastąpiły tańce do muzyki zespołu „Galaktyka”, w zdecydowanej większości była to muzyka skoczna, do której „nogi same chodzą”. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili, a szczególnie Seniorzy. Za gościnę w szkolnych murach dziękujemy Dyrektor Pani Agnieszce Pipka-Szczypior za wszelkie udogodnienia, niezastąpionym paniom z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lini z Panią Marią Pipka oraz władzom samorządowym na czele z Panią Wójt Bogusławą Engelbrecht oraz z Panem Przewodniczącym Rady Gminy Panem Tadeuszem Klein.

Osobne podziękowania kierujemy do osób i podmiotów, które włączyły się w zorganizowanie nagród konkursowych na Dzień Seniora w Lini oraz w Strzepczu: Pizzerii Puenta Smaków z Lini, Pani Wiolecie Thiel z Pizzerii Mercato, Panu Piotrowi Ruszkowskiemu ZH Rolnik z Lini oraz Pani Agnieszce Grzenkowicz ze Sklepu z odzieżą również z Lini.

GALERIA

Dzień Seniora w Lini
https://www.facebook.com/pg/gdk.gminalinia/photos/?tab=album&album_id=763735310703343

 

Dzień Seniora w Strzepczu

https://www.facebook.com/pg/gdk.gminalinia/photos/?tab=album&album_id=764339470642927