Jubileusz 10-lecia Gminnej Orkiestry w Lini

16 stycznia 2016 roku Gminna Orkiestra Dęta z Lini świętowała 10-lecie swego istnienia. Na urodziny muzyków z Lini przybyli m.in.: Starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius wraz z naczelnikiem Wydziału Kultury Piotrem Syrockim, przedstawiciele orkiestr z Lęborka – Wiesława Wojciechowicz, Łeczyc - Zygmunt Labuda, Gniewina – Waldemar Szczypior, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z Sierakowic – Irena Kulwikowska. Obecni byli także włodarze gminy Linia – Wójt Bogusława Engelbrecht z Z-cą Astridą Kaczyńską, Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz, Sekretarz gminy Mirosława Kuberna oraz były Wójt Łukasz Jabłoński. Duża sala GDK w Lini była wypełniona po brzegi. Wszystkich przybyłych powitał dyrektor GDK Jan Trofimowicz.

Koncert rozpoczęła najmłodsza grupa muzyków, która swą przygodę z orkiestrą rozpoczęła w sierpniu 2015 roku… Dzieci i młodzież podbiły serca melomanów. Następnie na scenie zaprezentowała się w pełni Gminna Orkiestra Dęta, której w pierwszym utworze skomponowanym specjalnie na 10-lecie dyrygował Piotr Ilnicki – autor utworu. W dalszej części koncertu już pod przewodnictwem pani kapelmistrz Ewy Studzińskiej orkiestra grała piosenki z różnych epok i stylów. Orkiestranci dali wspaniały koncert raz po raz przerywany gromki brawami.

Muzycy przygotowali podziękowania dla osób, które były pomocne przy powstaniu i rozwoju orkiestry z Lini. Wyróżniono zatem: byłych wójtów Stanisława Adamczyka (nieobecny) i Łukasza Jabłońskiego oraz Józefa Kotasa i Edmunda Szymikowskiego a także obecnych włodarzy Bogusławę Engelbrecht, Astridę Kaczyńską i Mirosławę Kuberna – którzy nie żałują środków na  dalszy rozwój orkiestry.

Dyrektor GDK przedstawił zebranym krótką historię orkiestry, która przy Gminnym Domu Kultury powstała w 2006 roku. Na początku zespół tworzyło 12 muzyków, którymi od początku do chwili obecnej kieruje Ewa Studzińska. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną wszystkich przedsięwzięć kulturalnych oraz wydarzeń o charakterze patriotycznym lub kościelnym na terenie gminy. Towarzyszy pątnikom podczas pieszych pielgrzymek do Sianowa i Wejherowa. Ponadto bierze systematycznie udział w przeglądach i festiwalach orkiestr w Gniewnie, Lęborku, Lipuszu, Szemudzie, Rowach i Grodzisku Wielkopolskim. Koncertowała na wielu imprezach plenerowych m.in. w Gdańsku, Wejherowie, Licheniu, Trąbkach Wielkich, Sławnie, Władysławowie i Ełganowie. W 2014 roku orkiestra nagrała płytę CD z piosenkami różnej muzyki, która dopełniła publikację książkową pt. „Poczuj Kaszubskiego Ducha”, wydaną przez liński GDK.

Ewa Studzińska przyjęła w imieniu orkiestry od przybyłych gości wiele ciepłych słów podziękowań za pracę i promowanie gminy i powiatu. Były bukiety kwiatów, podarunki, gromkie sto lat dla orkiestrantów od publiczności i wielki tort jak na urodziny przystało. Z orkiestrą w finałowych utworach wystąpiło także grono byłych członków zespołu.

Obchody zakończyła wspólna zabawa orkiestry w GDK. Życzymy kolejnych jubileuszy….!