Wycieczka krajoznawcza na Kociewie dla mieszkańców Gminy Linia 19.04.2008r.

Organizatorami wycieczki byli: Gminny Dom Kultury w Lini wraz ze stowarzyszeniem „Bądźmy Razem” działającym przy GDK. 40-osobowa grupa najpierw zwiedziła Archidiecezjalne Sanktuarium Maryjne w Trąbkach Wielkich na Wyżynie Gdańskiej. Ksiądz proboszcz Edward Szymański opowiedział historię parafii, świątyni  i cudownego obrazu Matki Bożej, której wizerunek osobiście koronował Ojciec Święty Jan Paweł II w 1987 podczas Mszy dla ludzi pracy na gdańskiej Zaspie. Uczestnicy wycieczki wysłuchali krótkiego koncertu organowego przygotowanego przez Michała Olejnika specjalnie na przyjazd pielgrzymów z Lini i okolic.
            Pielgrzymi zwiedzili także kaplice drogi krzyżowej i kaplice różańcowe. Był czas na wspólną i osobistą modlitwę. Dalszym punktem wycieczki był Pelplin – stolica naszej diecezji. Tam pod opieką przewodnika uczestnicy wyprawy zwiedzili katedrę i zabudowania kurii. Następnie obejrzeliśmy piękne eksponaty pelplińskiego muzeum diecezjalnego  z bogatymi zbiorami sztuki sakralnej.
            Następnie ruszyliśmy dalej w stronę Lubichowa by zrobić niespodziankę i odwiedzić księdza prałata Jana Kulasa proboszcza w Lubichowie – niegdyś przez lata wikariusza w Lini.
Niestety z niespodzianki nici - wszak ksiądz był nieobecny, jednak udało nam się zwiedzić pięknie odrestaurowaną świątynie parafialną pod wezwaniem świętego Jakuba Starszego. Uczestnicy podziwiali także przyrodę Borów Tucholskich.
            W Zblewie wszyscy ze smakiem zjedli posiłek w restauracji przy jednym wspólnym stole. Po obiedzie był czas na rozmowy przy kawie i ciastku. W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wyprawy śpiewali popularne piosenki harcerskie, ludowe i biesiadne. Pogoda okazała się łaskawa i nie padał deszcz.
            Wszyscy szczęśliwie wrócili do rodzinnych stron zadowoleni i uśmiechnięci, pytając już kiedy następny, najlepiej kilkudniowy wyjazd.

Opracował organizator Jan Trofimowicz