TRASA NR 2

NIEPOCZOŁOWICE - BUKOWINA - FOLWARK NIEPOCZOŁOWICKI - JEZ. CZARNE - POTĘGOWO

(jednodniowa trasa piesza lub rowerowa)

Wyruszamy z przystanku PKP Niepoczołowice wzdłuż torów w kierunku wsi. Dochodzimy do skrzyżowania torów i drogi Linia - Niepoczołowice - Bukowina. Przed torami kończy się asfalt. Skręcamy w lewo, przechodzimy przez tory i idziemy szeroką drogą polną w kierunku widocznego lasu. Droga wznosi się lekko pod górę. Trzymając się tej drogi wychodzimy na płaskowyż, z którego roztacza się piękny widok na odległe Lasy Mirachowskie oraz w kierunku Gowidlina i Bukowiny. Po około 400 m droga zaczyna schodzić w dół. Przez lasek dochodzimy do pierwszych zabudowań Bukowiny.

Po lewej mijamy jednostkę wojskową i wchodzimy do wsi. Dochodzimy do szosy asfaltowej i skręcamy w lewo do centrum wsi. Na wzgórzu zabytkowy kościół z roku 1728 oraz częściowo zachowany stary cmentarz z XIX wieku. Bukowina to dawny majątek rodu Wejherów, później przeję­ty przez rodzinę Massowów. Idziemy dalej drogą w kierunku widocznych łąk. Po lewej mijamy stary park - jedyną pozostałość pałacu, zniszczonego po ostatniej wojnie. Droga opada w dół. Po lewej stronie małe oczko wodne. My idziemy w stronę lasu. Przed lasem rozstaje. Skręcamy w lewo drogą prowadzącą pod górę. Można stąd również dojść do Kamienicy Królewskiej wybierając drogę odbijającą w prawo, w kierunku widocznego stąd Jeziora Kamienickiego. 

Wchodzimy na wzgórze, kończy się las i idziemy drogą między polami. Widoczne pojedyncze, porozrzucane zabudowania. Po około 300 m droga ponownie wchodzi do lasu. Tam ostry skręt w lewo i po około 100 m dochodzimy do rozstajów. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez widoczny stąd przejazd kolejowy. Za torami w oddali widać już folwark Niepoczołowice. Idąc prosto polną drogą dochodzimy do kolejnego lasu. Skręcamy tu w prawo, schodząc do wsi. Na krzyżówce wysoki, drewniany krzyż. Przed zabudowaniami skręcamy w lewo. Na drugich rozstajach, już w lesie, schodzimy w drogę z prawej i idziemy nad Jezioro Czarne. 

W dalszą drogę do Potęgowa możemy udać się ścieżką wzdłuż brzegu jeziora lub drogą przez las. Chcąc iść drogą, należy cofnąć się jakieś 50 m, do drogi biegnącej w lesie równolegle do osi jeziora i skręcić w prawo. Na kolejnych rozstajach w lesie skręcamy zawsze na prawo i po około 2 km dochodzimy do Ośrodka Wczasowego Radmoru w Potęgowie. Do centrum wsi dojść można stąd drogą asfaltową. 

Chcąc zakończyć wycieczkę przy linii kolejowej Lębork " Kartuzy, należy z Potęgowa udać się do odległej o niecałe 4 km gminnej wsi Linia. Na zachód od centrum Lini, przy drodze do Zakrzewa i Lęborka znajduje się stacja kolejowa Linia Zakrzewo, z której można dotrzeć do Lęborka lub Kartuz.