Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 2022 r. odbył się koncert zespołu "Zdążyć przed północą" zorganizowany z okazji Święta Konstytucji 3 Maja z udziałem Wójt gminy Linia Bogusławy Engelbrecht, zastępcy przewodniczącego RG Mirosława Ellwart, radnych Karoliny Wysockiej, Michała Miotka, Ludwika Okrój, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pobłociu Marzeny Majcher oraz mieszkańców gminy Linia.

Koncert był też hołdem oddanym młodym poetom z "Pokolenia Kolumbów", których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na czas wojennej zawieruchy.

W ustawie zasadniczej z 3 Maja 1791 r. po raz pierwszy użyto określenia Naród, nie tylko w odniesieniu do szlachty, ale też do mieszczaństwa i chłopstwa.

Paradoksalnie Konstytucja 3 Maja, która miała naprawić ustrój Polski oraz wzmocnić władzę państwową pośrednio przyczyniła się do upadku państwa. Z czasem urosła do rangi symbolu, scalającego naród uciskany przez zaborców. Za wolność państwa i narodu polskiego Polacy przelewali swoją krew, walcząc w zrywach narodowych. Dzięki ich poświęceniu, mamy dziś wolną Polskę i winniśmy im cześć!!!