Dożynki Gminne

1 września 2019 r. odbyły się Dożynki Gminy Linia w Strzepczu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., którą koncelebrowali księża Rafał Grot i Łukasz Nowotny. W czasie Eucharystii poświęcono piękne korony żniwne, które przygotowały sołectwa: Linia, Strzepcz, Niepoczołowice, Smażyno, Lewino, Lewinko ,Pobłocie i Osiek oraz chleby dożynkowe, które upiekła Pani Danuta Potrykus z Lini. Starostami dożynek byli Danuta i Wojciech Potrykus z Lini. Mszę Św. uświetniły swoim występem Gminna Orkiestra Dęta oraz Chór „Pięciolinia”. Po uroczystej Mszy Św. uformował się korowód dożynkowy, który prowadziła jednostka OSP Strzepcz i Gminna Orkiestra Dęta oraz poczty sztandarowe. Następnie podążali pozostali uczestnicy korowodu: pikap z Pobłocia, kombajn, motocykliści, kłady, „Maluchy”, ciągniki, kabriolet z Lewinka oraz bryczki konne, którymi przyjechali starostowie dożynkowi oraz zaproszeni goście. Wójt Bogusława Engelbrecht przywitała wszystkich przybyłych oraz złożyła podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę na roli.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji – stoiska handlowe prowadzone przez KGW ze Strzepcza, stoiska Gminnego Koła Pszczelarzy, GKS Linia, zaś Panie ze Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” tradycyjnie poprowadziły loterię fantową. Podobnie jak w ubiegłym roku na stoisku wynajętym przez GOPS można było zdobyć informacje jakie zagrożenie niesie ze sobą stosowanie różnego typu używek, w tym narkotyków. Dla najmłodszych przygotowano konkursy oraz stoiska z łakociami, a także wesołe miasteczko. Całość imprezy prowadził znany wszystkim m.in. z Radia Kaszëbe oraz Radia Gdańsk – Adam Hebel. Po części oficjalnej rozpoczęły się występy zespołów działających przy GDK, czyli Gminnej Orkiestry Dętej, Chóru „Pięciolinia” oraz zespołu Pieśni i Tańca „Kaszëbskô Rodzëzna”.
Przedstawiciele poszczególnych wsi rywalizowali w ramach XII Turnieju Sołectw o Puchar Wójta Gminy Linia w różnego typu konkurencjach. Począwszy od konkursu wiedzy pszczelarskiej, poprzez konkurs na najpiękniejszy pojazd dożynkowy, slalom w taczkach, bieg z wodą, konkurs wiedzy o Gminie Linia, „reanimację sołtysa”, picie mleka przez słomkę, na „Wyścigu stonóg” skończywszy. Turniej sędziowali Jakub Brzeski oraz Ireneusz Świątek. XII Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Linia wygrało Sołectwo Lewinko, zaraz za nim uplasowało się Sołectwo Smażyno, które otrzymało Puchar przewodniczącego Rady Gminy, zaś trzecie miejsce i Puchar Dyrektora Gminnego Domu Kultury zdobyło Sołectwo Pobłocie. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Lewino, Linia, Niepoczołowice, Miłoszewo i Strzepcz. Wszystkie sołectwa, które wzięły udział w Turnieju otrzymały dyplomy oraz talony na elementy małej architektury, zaś trzy pierwsze miejsca również wspomniane wcześniej puchary.
Podsumowano konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, w którym po raz kolejny bezkonkurencyjne okazało się Sołectwo Linia, następnie Sołectwo Smażyno, a za nim Sołectwo Niepoczołowice. Wszystkie sołectwa, które przygotowały wieńce otrzymały nagrody pieniężne.
Czas zgromadzonym na tegorocznych Dożynkach umilał duet „Krzychu&Rychu” z Ustki oraz niezastąpiony kawalarz i gawędziarz Adam Hebel.
Wręczono również nagrody w konkursach na „Najpiękniejszą Wieś”: I miejsce zajęło sołectwo Niepoczołowice natomiast wyróżnienie otrzymało Sołectwo Kętrzyno. Dyplomy za uzyskanie wyróżnienia w gminnym konkursie na NAJPIĘKNIEJSZĄ ZAGRODĘ GMINY LINIA otrzymali Halina i Wiesław Dzienisz (Kętrzyno); Wioletta i Krzysztof Kozioł (Kętrzyno); Katarzyna i Dariusz Kotłowscy (Linia); Renata i Stanisław Stenka (Lewino); Marta i Stanisław Strzepęk (Lewinko); Karina i Łukasz Formella (Niepoczołowice); Katarzyna i Marek Studzińscy (Niepoczołowice); Anna i Adam Kwidzińscy (Strzepcz); Włodzimierz i Beata Labuda (Kobylasz- Potęgowo); Krzysztof i Barbara Jarosz (Kętrzyno); Bogumiła i Roman Langa (Kętrzyno); Józef Jadach (Smażyno); Wioletta i Eugeniusz Zarach (Miłoszewo); Irena i Ryszard Labuda (Smażyno). Odbyła się także loteria dla osób zaangażowanych w organizację tegorocznych dożynek, w której nagrodę główną – fotel skórzany – wygrała Pani sołtys z Lewina Daniela Bryla. W konkursie na wypieki ciast tradycyjnych „Kaszëbsczi Kuch” pierwsze miejsce zajęła Zofia Naczk z Kętrzyna, drugie KGW Kętrzyno, natomiast trzecie Irena Labuda ze Smażyna. Wszystkie Panie oprócz dyplomów otrzymały nagrody rzeczowe w postaci robota kuchennego, blendera oraz zestawu pojemników do przechowywania żywności.
Gwiazdą wieczoru był zespół Zajefajni, który zdobył serca publiczności swoją żywiołowością oraz przystępnością, rozdając autografy do ostatniego fana.
Pieczę nad organizacją Dożynek Gminy Linia w Strzepczu sprawowała Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini Kamila Soroko.

GALERIA

https://www.facebook.com/pg/gdk.gminalinia/photos/?tab=album&album_id=653238151753060