Warsztaty złotnicy kaszubskiej

Niezwykłe warsztaty odbyły się w czwartek 28 lipca 2022 r. w Gminnym Domu Kultury w Lini. Poprowadziła je mistrzyni złotnicy kaszubskiej Danuta Niechwiadowicz. Kursy haftu złotego odbywają się cyklicznie w Gdańsku. Organizowane są przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i obejmują 160 godzin.

Warsztaty, które odbyły się w GDK były wydarzeniem jednorazowym i stanowiły formę przyspieszonej i bardzo intensywnej nauki tej niezwykłej formy rękodzieła. Uczestniczki warsztatów dowiedziały się jak przygotować bazę pod haft złotnicowy, zostały wyposażone w niezbędne narzędzia (ramki, złote i srebrne nici, igły, szpikulec, aksamit, płótno, wzory, sznureczki, zaciski do mocowania ramek) oraz krok po kroku poznawały tajniki niezwykle efektownej sztuki złotnicy kaszubskiej. Pani Danuta wraz z córką Małgorzatą cierpliwie wyjaśniały zasady przygotowania wzorów, układania kompozycji, przenoszenia wzorów na aksamit oraz nauczyły uczestniczki warsztatów podstaw haftu złotnicowego. Pięć godzin warsztatów szybko upłynęło w sympatycznej i twórczej atmosferze.

Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini dziękuje Pani Danucie Niechwiadowicz – mistrzyni złotnicy kaszubskiej, za przyjęcie zaproszenia w celu przeprowadzenia warsztatów, za poświęcony czas oraz sprawne i profesjonalne przeprowadzenie warsztatów, dzięki którym uczestniczki miały okazję zapoznania się z trudną i wymagającą sztuką złotnicy kaszubskiej.

GALERIA
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1376147792795422&type=3