Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

29 lutego 2016 roku po raz pierwszy w historii w gminie Linia zorganizowano uroczyste obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w Szkole Podstawowej w Pobłociu, która przyjęła w 2013 roku imię „Żołnierzy Niezłomnych”. Obchody zorganizowali wspólnie Społeczność Szkoły Podstawowej w Pobłociu oraz Gminny Dom Kultury w Lini.

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt oraz odśpiewania hymnu państwowego. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Prodziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morski Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Komandor Dariusz R. Bugajski, Dowódca Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej Komandor Porucznik Artur Gajdemski wraz z żołnierzami, którzy zaciągnęli wartę honorową przy pamiątkowej tablicy. Przybyłe delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze pamięci. Kolejno składali je: Komandor Dariusz R. Bugajski, Komandor Porucznik Artur Gajdemski, przedstawiciel środowisk kombatanckich Kazimierz Bojanowski z Pobłocia, dyrektorzy szkół z terenu gminy, Wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział w Lini, społeczność Szkoły Podstawowej w Pobłociu, Radni oraz Sołtysi z terenu gminy.

Następnie w progi szkolne wprowadzono uroczyście 10 przybyłych pocztów sztandarowych: szkół podstawowych z Lini, Strzepcza, Niepoczołowic i Pobłocia, jednostek OSP z Lini, Strzepcza i Lewina, lińskiego oddziału ZKP, ZHP oraz Związku Kombatantów RP i BWP z Lini. Na holu szkolnym ks. kanonik Andrzej Kmiecik ze Strzepcza odprawił uroczystą msze świętą w intencji zamordowanych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych. W homilii padły słowa o współczesnym patriotyzmie, który powinien przejawiać się m.in. bezinteresownym działaniem i sumiennym wypełnianiem obowiązków na co dzień wśród najbliższych, swojej okolicy i małej ojczyzny. Po zakończeniu mszy świętej uczniowie szkoły w Pobłociu przedstawili wzruszającą akademię o Polskim Podziemiu Niepodległościowym, którzy walczyli u suwerenną Ojczyznę jeszcze po zakończeniu działań wojennych. Następnie przybyli goście skierowali do zebranych okolicznościowe przemówienia. Kolejno przemawiali: Wójt Bogusława Engelbrecht, Komandor Dariusz R. Bugajski, kombatant Kazimierz Bojanowski i współorganizator uroczystości Jan Trofimowicz.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Roberta Chrzanowskiego z IPN w Gdańsku, który przybliżył zebranym postać jednej z najbardziej rozpoznawalnych Żołnierzy Niezłomnych Danuty Siedzikówny – pseudonim INKA.

Na zakończenie licznie przybyli goście oraz mieszkańcy gminy Linia spotkali się na uroczystym poczęstunku.