XII Wojewódzki Kaszubski Bieg Przełajowy Terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Lini

Po raz 12. pobiegli w Lini

23 kwietnia 2017 roku po raz 12. w Lini miał miejsce Wojewódzki Kaszubski Bieg Przełajowy Terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Patronat honorowy nad imprezą objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Starosta wejherowski Gabriela Lisius i Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht. Tradycyjnie punktualnie o godzinie 12.00 uformował się korowód sportowców, którzy maszerowali  po bieżni za Gminną Orkiestrą Dętą z Lini. Wszyscy zebrani odśpiewali przy dźwiękach orkiestry pod batutą Ewy Studzińskiej odśpiewali hymn państwowy. Uroczystego powitania wszystkich zawodników, trenerów, rodziców, opiekunów i gości dokonała Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht, która także otworzyła XII edycję biegu. Następnie modlitwę i błogosławieństwo poprowadził ks. proboszcz ze Strzepcza Andrzej Kmiecik. Powodzenia wszystkim uczestnikom życzył także Przewodniczący Pomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Gdańsku Piotr Klecha.  Mimo niesprzyjających warunków pogodowych dotarło do Lini w sumie niemalże 600 biegaczy z kilku kategorii wiekowych, którzy reprezentowali  różne zakątki województwa pomorskiego i nie tylko.

O 12.20 rozpoczęły się zmagania sportowe. Jako pierwsi na bieżni zmagali się najmłodsi – krasnoludki z rocznika 2010 i młodsi, wśród dziewcząt zwyciężyła Joanna Szczypior z Łyśniewa a kolejne miejsca na podium zajęły Nina Wójtowicz z Kamienicy Królewskiej i Natalia Kwidzińska z Strzepcz.  Wśród chłopców triumfował Robert Litwin z Kłosowa a kolejne miejsca zdobyli reprezentanci Lini Piotr Pipka i Adam Ellwart. Również kolejne kategorie wiekowe dzieci i młodzieży rywalizowały na bieżni stadionu i wokół boiska natomiast seniorzy biegli 10 kilometrowy dystans po otulinie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Zawodnicy za zajęcie miejsc na podium otrzymywali okazałe puchary. Dzieci i młodzież ponadto nagradzana była sprzętem sportowym i turystycznym a seniorzy otrzymywali nagrody finansowe. W kolejnych kategoriach na poszczególnych dystansach na podium znaleźli się:

Bieg dziewcząt – rocznik 2007 - 2009  (400 m)

 1. Zuzanna Przygocka – Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk
 2.  Oliwia Hermann – UKS Ekoludek Szczynurze
 3. Zofia Konkol – Kreativ Sport

Bieg chłopców – rocznik 2007 - 2009  (400 m)

 1. Konrad Dułak – Olimpijczyk Skorzewo
 2. Alan Mechliński – Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk
 3. Jonatan Jeżdżewski – KreativSport Lębork

Bieg dziewcząt – rocznik 2004 - 2006  (1000 m)

 1. Patrycja Pawłowska – Olimpijczyk Skorzewo
 2. Jagoda Klinkosz - GKS Cartusia Kartuzy
 3. Amelia Pobłocka – Olimpijczyk Skorzewo

Bieg chłopców – rocznik 2004 - 2006  (1000 m)

 1. Bartłomiej Szyca – Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk
 2. Mateusz Buśko – UKS Ekoludek Szczenurze
 3. Olivier Białas – Gdynia

Bieg młodziczek – rocznik 2001 - 2003  (1400 m)

 1. Julia Ciećwierz – GKS Cartusia Kartuzy
 2. Anna Trelińska – Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk
 3. Dominika Przybylska – Stobno

Bieg młodzików – rocznik 2001 - 2003  (1800 m)

 1. Krzysztof Różnicki - Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk
 2. Jakub Benka - Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk
 3. Nikodem Strongowski – Szopa

Bieg juniorek – rocznik 1998 - 2000  (3200 m)

 1. Sylwia Bulczak – Tuchlino
 2. Laura Serkowska – GKS Cartusia Kartuzy
 3. Natalia Bulczak – Tuchlino

Bieg juniorów – rocznik 1998 - 2000  (3200 m)

 1. Konstanty Król – Kartuzy
 2. Mikołaj Baranowski – Wejherowo
 3. Konstanty Król – GKS Cartusia Kartuzy

Dystans 10 km z najlepszym czasem pokonując 142 innych biegaczy i biegaczek przebiegł Błażej Król z GKS Tęcza Nowa Wieś Lęborska (0:34:56). Kolejne miejsca zajęli Robert Czerniak z Mostów i Dariusz Guzowski z Carry Petfood Trzebielino. Wśród pań I miejsce zajęła Ewelina Paprocka z GKS Tęcza Nowa Wieś Lęborska a za nią uklasyfikowały się Monika Rolbiecka z Maja Team Wejherowo i Barbara Bączek – Motała z Wawel Kraków. Organizatorzy również prowadzili klasyfikację zawodników z gminy Linia wśród mężczyzn zwyciężył Edward Kożyczkowski (w klasyfikacji OPEN miejsce 8), a za nim Łukasz Bobrucki z Lini i Stanisław Stenka z Lewina. W klasyfikacji kobiet z gm. Linia zwyciężyła Elżbieta Wiczkowska, a za nią Anna Bednarek  i Agnieszka Choszcz – wszystkie Panie z Lini.  W Lini również zadbano o biegaczy z kategorii 1968 plus, w tych kategoriach zwyciężyli:

Kategoria weteranki 1968 – 1977:

 1. Katarzyna Damps – Skrzeszewo
 2. Katarzyna Dąbrowska – Bolszewo
 3. Iwona Marczyńska – Wejherowo

Kategoria weterani 1968 – 1977:

 1. Piotr Wierziński – Kartuzy
 2. Witold Albecki – Wejherowo
 3. Sławomir Majda – Sztum

Kategoria weteranki 1958 – 1967:

 1. Edyta Knitter – Klasa – Mściszewice
 2. Mariola Kuptz – Sopieszyno
 3. Maria Białczak – Kębłowo ]

Kategoria weterani 1958 – 1967:

 1. Bogdan Cebula – Sztum
 2. Marek Labuda – Lębork
 3. Piotr Rosiński – Wejherowo

Kategoria weteranki 1957 i starsze:

 1. Grażyna Witt – Sopot
 2. Małgorzata Polinceusz – Gdańsk

Kategoria weterani 1957 i starsi:

 1. Krzysztof Krawczyński – Gdynia
 2. Krzysztof Nagórek – Słupsk
 3. Andrzej Kuźmiński – Lębork

 

Najwięcej braw wśród wszystkich uczestników biegu głównego na dystansie 10 km otrzymał 70-letn Edmund Pałasz z Rumi, który cały dystans przebiegł o kulach. Publiczność powitała Go na mecie owacjami!  Nad profesjonalnym pomiarem czasu czuwała firma The Nort Event z Gdyni.

Dla każdego dziecka i młodzieży na mecie czekał mini pakiet sportowy a seniorzy otrzymali w pakiecie sportowym m.in. kosmetyki firmy AA, materiały promocyjne z regionu, koszulkę biegową a po ukończeniu biegu  piękny odlewany medal.

Profesjonalną oprawę konferansjerską imprezy zapewnił znany trener lekkiej atletyki ze Sztumu Ryszard Mazerski. Nad oprawą muzyczną czuwał Maciej Lewiński. Biuro zawodów prowadziły Natalia Bigus i Paulina Kuberna, która przygotowała całą dokumentację biegu i wszelkie sprawy biurowe. Panie ze Stowarzyszenia Bądźmy Razem przygotowały dla wszystkich uczestników, opiekunów i kibiców ciepłą pyszną zupę. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzepcza oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół w Lini przygotowały stanowiska gastronomiczne. Organizatorzy przygotowali także dla najmłodszych darmowe zamki dmuchane i zjeżdżalnie. Były też przejażdżki na kucykach. Stanowisko promocyjne wystawił także Kaszubski Park Krajobrazowy. Nad zabezpieczeniem tras biegu czuwali niezawodni strażacy z jednostek OSP w Lewinie, Strzepcza i Lini oraz harcerze z terenu gminy. Wiele pracy w przygotowanie biegu włożyli członkowie Gminnego Stowarzyszenia LZS Linia. Dekoracji medalami oraz wręczenia nagród dokonali z panią wójt, Z-ca Astrida Kaczyńska, Sekretarz Gminy Mirosława Kuberna, Przewodniczący Rady Gminy Czesław Hinz. Jak co roku nie mogło zabraknąć losowania nagród niespodzianek. Szczęście dopisało m.in.  Dominikowi Drywa z Lini i Oliwi Noculak z Lini, którzy otrzymali śpiwory. Plecaki turystyczne wylosowali: Bartłomiej Studziński z Lini, Konrad Rozmarynowicz z Dąbrowy Chełmińskiej (woj. kujawsko-pomorskie) i Jerzy Czaja z Sztumu. Namioty zdobyli Amelia Drywa z Niepoczołowic i Daniel Perszyński z Stężycy, tablet powędrował do Bartłomieja Szycy z Lęborka, robot kuchenny do Marty Kobiella z Lini a rowery do mieszkańców Lęborka Tadeusz Filipów i Anny Trelińskiej. Nagroda główna – telewizor trafił w ręce Julki Szynwelskiej z starej Huty.   Nad całością zawodów czuwał główny organizator biegu Prezes GS LZS w Lini oraz dyrektor GDK w jednej osobie Jan Trofimowicz. Zorganizowanie tak dużej imprezy nie odbyło by się bez wsparcia hojnych sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania. W tym roku wsparli nas:

 • Urząd Marszałkowski w Gdańsku
 • Starostwo Powiatowe w Wejherowie
 • Gminny Dom Kultury w Lini
 • Urząd Gminy Linia
 • Kaszubski Park Krajobrazowy w Kartuzach
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sierakowicach
 • AA Cosmetics Trąbki Małe
 • Sklep RIBENA Sierakowice
 • Przetwórstwo Mięsne LIS Sierakowice
 • Produkcja i Eksploatacja Kruszywa FORMELLA
 • Bank Spółdzielczy w Sierakowicach o/Linia
 •  Usługi Remontowo – Budowlane Jan Leyk
 • Zakład Handlowy Rolnik Piotr Ruszkowski
 • MARKUS Marek Myszka
 • Zakład Handlowo – Usługowy Stanisław Czaja
 • Auto Naprawa Adam Ellwart
 • Produkcja Styropiany STYRHOP Zakrzewo
 • Grupa Pomorska Explosion Club Potęgowo
 • Okna i Drzwi WIKĘD Luzino
 • WODKAN Grzenkowicz Sierakowice
 • KRUSZYWO Linia
 • ELWOZ Sierakowice
 • Nadleśnictwo Strzebielino z Siedzibą w Luzinie
 • Usługi Kucharsko – Cateringowe Łeczk – Ewa Szczypior
 • PERFEKT – Dariusz CHOSZCZ
 • DEKOMAR – Marek Studziński
 • Zakład Stolarski – Stefan Choszcz
 • GMM GAFFKA – Mirosław Gaffka
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku
 • Jadwiga Sommer – Radna Gminy Linia
 • Irena Lewińska - Radna Gminy Linia
 • Czesław Szaradowski – Radny Gminy Linia
 • Mieczysław Potrykus – Radny Gminy Linia