CYKLO STRZEPCZ - Kaszubski Festyn Rodzinny

Wielkie Święto Kolarstwa i Letni Festyn Kaszubski w Strzepczu

9 lipca 2017 r. w Strzepczu odbył się wyścig kolarski – „Cyklo Strzepcz”. Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe, Urząd Gminy, Gminny Dom Kultury, Gminne Stowarzyszenie LZS oraz jednostki OSP z Kętrzyna, Lewina, Lini i Strzepcza. Do zmagań kolarskich, które odbywały się na trasie Strzepcz, Miłoszewo, Głodnica, Kobylasz, Linia, Tłuczewo, zgłosiło się ponad 400 zawodników z różnych stron kraju a także goście z Litwy i Rosji. Kolarze rywalizowali na dwóch dystansach 48 (mała pętla) i 80 kilometrów (duża pętla). O zabezpieczenie trasy oraz bezpieczeństwo na szosach zadbali druhowie z jednostek OSP w asyście policji. Na głównej drodze gminnej między Linią  a Strzepczem chwilami tworzyły się długie kolejki aut, które cierpliwie czekały na przejazdy kolejnych grup rowerowych.

W tym czasie kiedy trwały zmagania kolarzy na szosie na placu nad jeziorem trwały ostatnie przygotowania do Letniego Festynu Kaszubskiego. Dla sportowców, kibiców, turystów i mieszkańców przygotowano wiele atrakcji. Najmłodsi mięli możliwość wziąć udział w warsztatach muzycznych                 z instrumentami i muzyką na żywo, bawić się na dmuchańcach i zjeżdżalniach, pojeździć na kucykach albo zjeść pyszną watę cukrową. Starsi raczyli się pysznościami przygotowanymi przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzepcza. Zawodnicy z apetytem zajadali ryż z musem truskawkowym przygotowanym przez organizatorów. Każdy z uczestników kolarskich zmagań otrzymał także m.in. pamiątkowy medal oraz znaczek i pakiet startowy.

Po zakończeniu zmagań na scenie rozpoczęło się wręczanie licznych pucharów i nagród
w poszczególnych kategoriach wiekowych i klasyfikacji OPEN. Dekoracji dokonali konsul Francji Alain Mompert  oraz wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht wraz z Zastępcą Astridą Kaczyńską. Całość imprezy kolarskiej świetnie prowadził znany konferansjer Radia Gdańsk Włodzimierz Machnikowski.

Po dekoracji i wspólnych fotografiach przyszedł czas na rekreację i rąbek kultury kaszubskiej i nie tylko. Przed liczną publicznością wystąpił Zespół Pieśnie i Tańca Kaszëbskô Rodzëzna z Lini. Niespodzianką był występ dzieci z Gminy Tokarnia z powiatu Myślenickiego, które wypoczywały
w Gminie Linia. Młodzi Podhalanie zaprezentowali charakterystyczne piosenki i tańce góralskie zbierając gromkie brawa. Następnie Prowadzący festyn dyrektor GDK Jan Trofimowicz wraz z Pauliną Kuberna zaprosili mieszkańców i gości do konkurencji rekreacyjno sportowych, które poprowadzili wspólnie z Łukaszem Polejowski i Łukaszem Ellwart. W rzucie piłeczkami do celu wśród dziewcząt zwyciężyła Natalia Maszota z Dargoleza przed Edytą Ellwart i Julią Wenta – obie ze Strzepcza.
W gronie chłopców triumfował Fabian Becker z Pobłocia przed Dawidem Górskim ze Starej Huty i Dominikiem Damps ze Strzepcza. W rzucie ringo dla dzieci zwyciężyła Aleksandra Sikora z Miłoszewa a kolejne miejsca zajęły: Hanna Falenta z Miłoszewa i Wiktoria Trepczyk z Zakrzewa. Wśród chłopców najlepszy był Ksawery Wos ze Strzepcza a za nim znaleźli się na podium Kacper Polejowski ze Starej Huty oraz Adam Laskowski z Pobłocia. Wśród osób dorosłych w rzutach ringo na podium znaleźli się: Bronisław Sikora z Miłoszewa przed Marią Polejowską ze Starej Huty oraz Romanem Barcińskim z Pobłocia. W rywalizacji rzutu kaloszem zwyciężyła Zofia Pumeron z Myślenic przed Renatą Górską ze Starej Huty i Teresą Sikora z Miłoszewa. W gronie mężczyzn najdalej rzucali: Łukasz Polejowski, Marcin Okrój – obaj z Lini i Krzysztof Labuda z Miłoszewa. W widowiskowym slalomie na taczce zwyciężyli państwo Kobiela z Miłoszewa a kolejne lokaty zajęli: państwo Sikora z Miłoszewa oraz Wietrzykowscy z Pobłocia. Zwieńczeniem rywalizacji sportowej były Otwarte Mistrzostwa Gminy Linia w wyciskaniu ciężarka 15 kg lewą i prawą ręką. W tej konkurencji zwyciężył Marcin Syldatk z Lini przed Karolem Okrój z Lini i Jackiem Damps ze Strzepcza. Nagrody wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli się na podium wręczył ks. Proboszcz Andrzej Kmiecik wraz z Janem Trofimowiczem. Następnie odbyło się losowanie nagród niespodzianek w gronie osób, które wzięły udział w zmaganiach kolarskich i konkurencjach towarzyszących. Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na zabawę pod chmurką przy zespole muzycznym. Pogoda dopisała organizatorom toteż licznie przybyli uczestnicy festynu. Szczegółowe wyniki Cyklo Strzepcz dostępne na stronie www.cyklo.info.pl.