Wycieczka krajoznawcza po Szwajcarii Kaszubskiej 09.07.2008r.

Dnia 9 lipca Gminny Dom Kultury w Lini oraz Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” zorganizowali wspólnie kolejną wycieczkę integracyjną dla mieszkańców gminy. Organizatorzy przygotowali trasę po Szwajcarii Kaszubskiej. Na początek wycieczkowicze zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Mięli okazję zobaczyć najdłuższą deskę świata, ponadto zbiory dawnych sprzętów używanych w gospodarstwach domowych na Kaszubach. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali przewodnika, który oprowadzał m.in. po chacie z Syberii, kościółku wzniesionym na terenie centrum edukacji. Wiele zadumy i wzruszenia wypełniło serca uczestników wycieczki kiedy była mowa o tragicznych losach Polaków w łagrach sowieckich,  o wywózkach, katorżniczej pracy i śmierci głodowej wielu naszych rodaków. Chwilę grozy przeżyliśmy w schronie, gdzie można wysłuchać imitacji nalotu bombowego. Na koniec  w krótkiej kolejce czekaliśmy na wejście do domu, który postawiony jest „do góry nogami”.
            Następie pojechaliśmy do Będomina zwiedzić dwór Wybickich, w którym urodził się twórca Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki. W muzeum poznawaliśmy historię Legionów, dzieje Polski XIX wieku – historię zrywów i powstań narodowych.
            Kolejnym punktem było wejście na szczyt Wieżycy – na wieżę widokową. Dużą odwagą i dobrym stanem zdrowia wykazała się pani Małgorzata Kunc z Lini, która niebawem skończy 80 lat a weszła na sam szczyt wieży i podziwiała piękno okolicy.
            Następnie pojechaliśmy na wspólny obiad do Ostrzyc, gdzie można było pomoczyć nogi w malowniczo położonym jeziorze. Na zakończenie odwiedziliśmy Chmielno i wielopokoleniowy zakład ceramiczny rodziny Neclów. Przewodnik opowiadał o procesie powstawania garnków od pozyskania gliny, przez rozrabianie, suszenie tworzenie modeli wazonów i garnków, wypalanie w piecu, szlifowanie, malowanie aż do uzyskania końcowego wspaniałego efektu.
            Podczas jazdy panowała rodzinna atmosfera – wszyscy śpiewali popularne piosenki patriotyczne, ludowe i harcerskie. W połowie sierpnia planowana jest kolejna 1-dniowa wycieczka tym razem może do stolicy województwa – Gdańska albo na Półwysep Helski. Organizatorzy Dziękują władzom za udostępnienie autobusu gminnego.

Opracował Jan Trofimowicz